Transplantácia vlasov očami pacienta i lekára

Autor:

Transplantácia vlasov je žiadaný zákrok u mužov, ktorí riešia problém s vypadávaním a stratou vlasov. Spýtali sme sa pacienta s reálnou skúsenosťou a ponúkame vám zaujimavé postrehy očami pacienta po transplantácii vlasov doplnené informáciami doktora z Phaeyde Clinic.

Ako dlho ste o tranplantácii vlasov rozmýšľal a podľa čoho ste si vyberal kliniku/lekára?

Už veľa rokov uvažujem nad transplantáciou vlasov, ale dávnejšie existovala iba FUT metóda. Nechcel som, aby mi pokožku rozrezali, ani som nechcel mať vzadu jazvu.

Rozhodol som sa na základe osobného dojmu. Pre mňa sú dôležité reálne výsledky a predovšetkým prístup ku mne. Ide o moju hlavu, nechal som si poradit, kto je špecialista na moju problematiku. Myslím, že je podstatné, aby bol mladý, dobrá jemná motorika je v tejto oblasti nevyhnutná.

transplantace1
Dôkladná konzultácia je kľúčová

Je potrebné sa na transplantáciu vlasov nejak pripraviť? Vzal ste si dovolenku po zákroku, keď áno, ako dlho?

Určite sa treba pripraviť finančne. Treba si zabezpečiť dovolenku minimálne 1 týždeň, preistotu som si ale vybral 10 dní, lebo pracujem s ľuďmi a nechcem aby to bolo nápadné. Po 10 dňoch budem mať vlasy dorastené na asi 4mm.

"Zákrok je 100 % bezbolestný. Uskutočňuje sa v lokálnej anestézii. Pacienti tvrdia, že zákrok je pohodovejší ako u zubára. Doba trvania závisí od množstva štepov, je to približne 5-9 hodín," vysvetluje Dr. András Lendvai.
transplantace2
Predoperačné vyšetrenie

Transplantácia vlasov by mal byť bezbolestný zákrok. Ako dlho trval zákrok a ako ste ho vnímal? Je tam iba lokálne umŕtvenie, čo ste počas zákroku robil?

Zákrok trvá od 8:00 do približne 15:00-17:00 poobede. Je to aj s prestávkami. Zrána som dostal tabletku na upokojenie. Počas zákroku som si pospal, taktiež som počúval hudbu cez slúchadká. Čas prešiel dosť rýchlo. Zákrok je bezbolestný, po lokálnom umŕtvení som necítil nič.

Je možné ísť hneď po zákroku domov, alebo je potrebný nejaký čas na "spamätanie sa" po zákroku na klinike?

Po zákroku som bol síce unavený, ale už som sa tešil domov, takže som ihneď vyrazil. Šoférovanie nebol pre mňa problém.

Aké odporúčania ste dostal po zákroku? Čo môžete a čo naopak nesmiete robiť po transplantácii vlasov?

Dostal som brožúrku s pokynmi, čo treba dodržať po zákroku. Ošetrovanie nie je velmi obmedzujúce, treba dodržať iba zopár pokynov. Najdôležitejšie: nedotýkať sa transplantovanej oblasti, treba byť opatrany pri obliekaní a pri spaní. Nesmel som nosiť týždeň čiapku.

"Pacienti dostanú pokyny v písomnej forme. Je to zopár pravidiel, ktoré treba dodržať, napríklad 2 týždne sa treba vyhýbať fyzickej námahe a všetkým extremitám," upresňuje Dr. András Lendvai.

Bolo niečo čo vás po zákroku zaskočilo, čo ste nečakal?

Nesmel som sa dotknúť, keď ma to svrbelo.

b1328499a1328499
Pacient pred a po transplantácii vlasov

Ste spokojný so zákrokom? Išiel by ste do transplantácie vlasov znova?

Som spokojný so svojim výberom, bota to dobrá investícia do sebavedomia. Áno, zákrok by som bez váhania podstúpil opäť.

"V posledných rokoch sme na klinike zaviedli inovatívu metódu, vďaka ktorej vlasy po zákroku veľakrát nepovypadávajú, alebo dorastú oveľa rýchlejšie. Pre pacienta to znemená, že bude mať výsledok už oveľa skôr. Po 6-9 mesiacoch sú vlasy dorastené a husté," uzavierá Dr. András Lendvai.

 

Aktualizované: 11.02.2020

Diskusia k téme

Transplantácia vlasov - Novinky

Súvisiace skúsenosti

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.