Vrásky na krku

Čo sú vrásky na krku?

Zvráskavený krk

Zvráskavený krk je často vnímaný ako neestetický.

Po určitom veku sa pokožka na krku (tak ako pokožka na tvári) stáva ochabnutejšou a vráskavejšou, napriek tomu sa na ňu v starostlivosti o pleť často zabúda. Je však prinajmenšom rovnako dôležitá ako tvár.

Zvráskavený alebo ovísajúci krk, ktorý môže niekedy pripomínať až "pelikání krk" označuje vzhľad krku, keď sa koža viditeľne uvoľní a ovísa. Existujú rôzne štádiá ochabnutia krku, od minimálneho až po veľmi pokročilé ochabnutie, ktoré môže byť zdrojom nepríjemných pocitov a komplexov.

Možné príčiny vrások na krku

Príčiny ovisnutého krku

Krásny, pevný krk je možný aj v staršom veku

Za ochabnutie kože na krku je zodpovedných niekoľko faktorov:

  • Vek: Toto je hlavná príčina, pretože po dosiahnutí určitého veku pokožka stráca svoju pružnosť a stenčuje sa.
  • Genetika: Niektorí ľudia nebudú mať výrazne ochabnutý krk vďaka genetike, ale dedičnosť môže viesť aj k rýchlejšiemu ochabnutiu. Strata pružnosti je geneticky podmienená.
  • Zmena hmotnosti: Nárast hmotnosti a následné chudnutie sú pre pokožku často náročné, pretože pri úbytku hmotnosti sa pokožka ťažšie sťahuje a tým sa povoľuje.
  • Životný štýl: Ide o faktor, ktorý môže výrazne urýchliť ovisnutie a zvráskavenie krku, napríklad fajčenie, nedostatok pohybu, zlá strava alebo dlhodobé vystavovanie sa slnku.
  • Hormóny: Po tehotenstve alebo príchode menopauzy sa pokožka natiahne.

Aby ste predišli predčasnému starnutiu krku, môžete dodržiavať niekoľko tipov: Chráňte si krk pred slnkom. Používanie opaľovacieho krému s vysokým ochranným faktorom je najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť pre svoju pokožku, aby ste ju ochránili pred UV žiarením, ktoré poškodzuje pokožku a spôsobuje jej starnutie a vznik pigmentových škvŕn. Po druhé, nezabúdajte pri každodennej starostlivosti o pleť na krk. Dôležité je rozšíriť čistenie a starostlivosť nielen na tvár, ale venovať pozornosť aj tejto oblasti a používať vhodné produkty určené špeciálne na tvár a krk. Nakoniec môžete robiť niekoľko jednoduchých cvikov na tvár, aby ste udržali svaly v tejto oblasti aktívne.

Zákroky na vrásky na krku

Zákroky na zvráskavený krk

Vďaka estetickým ošetreniam možno pokožku vypnúť a odstrániť vrásky

Existujú minimálne invazívne aj chirurgické riešenia na spevnenie a tónovanie krku.

Lifting krku

Lifting krku sa nazýva aj krčný lifting alebo platysmaplastika a je veľmi účinným riešením na zmenu vzhľadu krku. Tento chirurgický lifting je určený pre ľudí, ktorí chcú upraviť len oblasť krku, ak je táto operácia spojená s liftingom tváre, hovoríme o cervikofaciálnom liftingu. Cieľom operácie je obnoviť uhol medzi krkom a bradou stiahnutím kože, nadbytočný tuk sa odstráni vďaka liposukcii, potom sa svaly opäť napnú a nakoniec sa odstráni nadbytočná koža. Stehy sú diskrétne, jazva zostáva pod bradou a je nenápadná. Operácia sa zvyčajne vykonáva v celkovej anestézii a trvá približne hodinu a pol. Pacient môže nemocnicu opustiť väčšinou ešte v ten istý deň. Výsledky sú viditeľné jeden až tri mesiace po operácii. Výsledok zákroku trvá dlhšiu dobu (5 až 10 rokov) a je to účinný spôsob na navrátenie pevnosti v oblasti krku, preto je zákrok veľmi obľúbený. Na druhej strane, táto operácia nezastaví boj s časom úplne. Starnutie pokožky pokračuje ďalej, aj napriek tomu, že ide o najúčinnejšiu operáciu na vypnutie pokožky krku.

Niťový lifting

Ide o neinvazívnu a účinnú techniku na ošetrenie ochabnutej kože v rôznych oblastiach. Tento zákrok, známy aj ako nechirurgický lifting, umožňuje napnutie pokožky tela a tváre pomocou nití. Existujú dva typy nití, vstrebateľné a trvalé, pričom vstrebateľné majú životnosť maximálne dva roky a trvalé 10 rokov. V lokálnej anestézii sa pod kožu na strategických miestach na krku umiestnia nite. Nite sa zavedú do vstupného bodu a posunú sa do výstupného bodu, aby sa pokožka napla.

Stimulácia spojivového tkaniva zároveň vedie k tvorbe nového kolagénu s dodatočným sťahujúcim účinkom. Nevykonávajú sa žiadne rezy, iba malé vpichy ihlou: Nezostávajú po nich prakticky žiadne jazvy. Operácia trvá jednu hodinu a výsledky sú okamžité. Výsledky sú veľmi uspokojivé a môžu sa použiť na ošetrenie malého alebo veľkého množstva ochabnutej kože.

Injekcie

Injekcie sú popredným ošetrením v estetickej medicíne na vypnutie a rozjasnenie pleti alebo odstránenie únavy pokožky.

Medzi najobľúbenejšie a najpoužívanejšie injekčné výplne patrí jednoznačne kyselina hyalurónová. Tá je vhodná nielen na ošetrenie tváre ale aj krku. Po dôkladnom vyšetrení lekár určí rôzne body vpichu na krku pacienta, zvyčajne asi 10, do ktorým potom výplň proti vráskam vpichne. Toto ošetrenie je neinvazívne a bezbolestné, výsledok je viditeľný po jednom mesiaci a trvá až jeden rok. V druhom mesiaci je možné vykonať úpravu a postup zopakovať, aby sa výplň obnovila. Výsledky sú veľmi uspokojivé, pleť je viditeľne hydratovaná, s navráteným objemom a pevnosťou.

Botulotoxínové injekcie sa bežne používajú na ošetrenie hornej polovice tváre, ale môžu byť vhodnou metódou aj na iné ošetrenia. Zákrok spočíva vo vytvorení akejsi svalovej paralýzy, ktorá pôsobí súčasne na napätie svalov a pokožky a vyhladzuje vrásky. Výsledok nie je trvalý a na udržanie účinku je potrebné ošetrenie najskôr každých 6 mesiacov opakovať, neskôr ho stačí vykonávať raz ročne. Ošetrenie je neinvazívne a bezbolestné.

Bibliografia

Ceatus Media Group LLC. (2020). Thread lift. [online] Dostupné na:https://www.yourplasticsurgeryguide.com/face-lift/thread-lift/.[Dátum: 12.05. 2022].

Cirino, E. (2017). Can You Treat Turkey Neck? Healthline. [online] Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 12.05. 2022].

Herndon, J. (2022). Facelift: Everything You Need to Know Before You Go. Healthline. [online] Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 12. 05. 2022]

Korean Society for Laser Medicine and Surgery. (2021). Radiofrequency in Clinical Dermatology. [online] Dostupné na: https://www.jkslms.or.kr/journa... [Dátum: 12.05. 2022].

Lindberg, S. (2020). How — and Why — to Get a Nonsurgical Neck Lift. Healthline. [online] Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 12.05. 2022].

    "Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."