Zubné miniimplantáty vám vrátia úsmev na tvár

Zubné miniimplantáty vám vrátia úsmev na tvár
MUDr. Marcel Podhorec
Žiadne recenzie
Zubný špecialista, ktorý v roku 1999 úspešne ukončil štúdium stomatológie na lekárskej fakulte v Bratislave. Je zakladateľom špičkovej zubnej kliniky VitaDent, ktorá pôsobí v Trenčíne od roku 2012.
Vytvorené: 21. 2. 2023 · Aktualizácia: 12. 9. 2023
Kontaktujte overené kliniky, ktoré ponúkajú vybraný zákrok.

Mini implantát je, ako už názov napovedá, menšia variácia klasického implantátu. Miniimplantáty protézu pridržiavajú v ústach. Nie sú to pevné zuby. Pacient by mal očakávať lepší pocit a pevnosť v ústach, vyššiu sebakontrolu a dôveru v samého seba pri úsmevoch, reči a jedle.

Konštrukcia a materiál sú podobné, ako u klasických zubných implantátov, len sú výrazne užšie. Na rozdiel od bežných implantátov sa skladajú z jednodielnej skrutky s priemerom menším ako 3 mm, ktorá obsahuje guľovitý koniec vyčnievajúci z čeľustnej kosti. Miniimplantáty môžu byť ideálne na nahradenie chýbajúcich zubov alebo upevnenie zubných náhrad. Možno ich zaviesť v oveľa kratšom čase ako klasické zubné implantáty. Sú vhodné tiež pre ľudí, ktorí nemajú v čeľusti dostatočne silnú kosť na tradičné implantáty. Ak potrebujete zubné implantáty, ale odrádza vás vyššia cena alebo čakacia doba, potom sa vaše trápenie môže skončiť a vaše riešenie je na dosah ruky s mini implantátmi.

Veľké množstvo ľudí na Slovensku, po celoživotných traumách s vlastnými zubami prichádza do stavu, keď ich stráca, a stávajú sa bezzubými. Najjednoduchšie a cenovo dostupné riešenie ich bezzubosti, sú v týchto prípadoch celkové zubné protézy.

cd0eaa32-70a6-11ed-bbe3-005056997292.jpg

Zubné titanové miniimplantáty

Celý systém ošetrenia bol popísaný už v roku 1999, a primárne sa začal používať ako minimálne invazívna technika pre upevnenie dolnej protézy hlavne v prípadoch, kde šírka kosti neumožňovala upevnenie klasických zubných implantátov, a vlastná protéza inak držať nevedela.

Tento systém sa skladá z dvoch častí:

  1. Miniimplantáty osadené do kosti sánky, ktorých hladké titanové guličky sú viditelné v ústach.
  2. Celková zubná protéza s vlepenými ‘housingami’- držiakmi, ktoré fungujú s guličkovými zakončeniami miniimplantátov v ústach ako spoj a upevnenie.

Celková protéza

Dolná celková protéza

Housingy vlepené v celkovej dolnej protéze (foto: MUDr. Marcel Podhorec)

Horná celková zubná protéza

Horná celková zubná protéza vie pri dobrých anatomických pomeroch slušne držať, a dá sa s ňou naučiť žiť. Jediné, čo na nej mnohým vadí je to, že kryje celé podnebie, a tým pádom necítia dobre chuť jedla, alebo, a to je horšie, ich pri jej nosení napína, a tým pádom ju používať dlhodobo nedokážu.

Dolná celková zubná protéza

S dolnými celkovými protézami je to o niečo zložitejšie. Pomery po extrakciách všetkých zubov sánky sú často tak zlé, že štandardnú protézu nie je možné v ústach udržať a používať ju pri reči a jedení. Protéza v ústach "pláva", pohybuje sa. Takúto protézu je dobré prichytit k podkladu tak, aby ju mohol človek bežne denne používať. Ak obídeme štandardné riešenia klasickýmim titanovými implantátmi, ktoré sú predsa len zložitejšie a nie u každého možné, dáme stranou rôzne lepidlá, ktoré niekomu pomôžu a niekto ich zas nenávidí, zostane nám riešenie, ktoré nie je ani finančne a operačne tak náročné ako klasické implantáty, a predsa je len funkčnejšie a čistejšie, ako ústne lepidlá - zubné titanové miniimplantáty.

Košice, Košický kraj
RS Clinic
Žiadne recenzie
Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj
Očná klinika NeoVízia
Bratislava, Bratislavský kraj
Family Dental Care
Žiadne recenzie
Bratislava, Bratislavský kraj

Kedy sú vhodné miniimplantáty

V zásade sa s miniimplantátmi dá počítať pri hornej aj dolnej celkovej protéze. Vzhľadom na riedku kosť hore a anatomické útvary vyskytujúce sa v oblasti osadenia miniimplantátov, odporúčame a vkladáme u nás vo VitaDent Trenčín miniimplantáty hlavne do dolnej čeľusti, na upevnenie dolnej celkovej protézy. Vkladajú sa 4 miniimplantáty do oblasti bývalých zubov 4,2 a 2,4.

Pre koho sú miniimplantáty vhodné

Pre koho sú miniimplantáty vhodné

Celková dolná protéza pripravená na vlepenie housingov (foto: MUDr. Marcel Podhorec)

MIniimplantáty sú pre každého priemerne zdravého človeka, ktorému nedrží dolnáprotéza. Je to naozaj nenáročný zákrok, ktorý neprináša žiadne veľké operácie, a nie je dôvod na žiaden strach z bolesti.

Samotného zákroku sa môže zúčastniť priemerne zdravý človek, bez zásadnejších a ťažších ochorení, s minimálne 3mm hrúbky kosti. Nie je podstatné, či pacient má, alebo nemá dolnú protézu.

Pri zvažovaní miniimplantátu v porovnaní s implantátom plnej veľkosti je schopnosť implantátu správne absorbovať tlak pri žuvaní. Ak implantát nie je dostatočne pevný, môže zlyhať, napríklad miniimplantát použitý v mieste s vysokým tlakom pri žuvaní (napr. v zadnej časti úst). Ideálnym kandidátom na mini zubný implantát je pacient, ktorý nepotrebuje implantát v mieste s vysokým tlakom pri žuvaní v ústach, alebo pre tých, ktorí nemajú celkom dostatočnú priestorovú kapacitu pre implantát plnej veľkosti. Vo väčšine prípadoch sa stretávame s pacientmi, ktorí uprednostňujú využitie mini zubného implantátu na podporu existujúcej zubnej náhrady alebo ktorí nie sú ideálnymi kandidátmi na rozsiahly chirurgický zákrok v ústnej dutine.

Prvá konzultácia pred vložením miniimplantátov

Prvá konzultácia pred vložením miniimplantátov

Miniimplantáty (foto: súkromný archív VitaDent)

Budeme sa zaujímať o to, čo si od zubného ošetrenia pacient sľubuje a prečo vyhľadáva zubnú starostlivosť. Najlepšie bude, ak pacient bude čo najúprimnejší, aby sme boli na rovnakej vlne a usilovali sa o rovnaké ciele. Presné umiestnenia sa navrhnú pri prvej konzultačnej návšteve, kde sa zároveň zhotoví aj 3D CT snímok ukazujúci objem a hrúbku kosti, a pozície anatomických útvarov-nervov v kosti. Na základe výsledkov vyšetrenia a röntgenových snímok, ako aj pacientových cieľov v oblasti miniiplantátov, zostavíme plán liečby. Je to náčrt najlepšieho postupu a krokov potrebných na dosiahnutie požadovaných výsledkov. Vždy dbáme o to, aby sme získali presný obraz o stave ústneho zdravia každého jedného pacienta a o všetkých jeho želaniach a potrebách, aby sme mohli stanoviť úplnú diagnózu, vysvetliť problémy a následne prispôsobiť plán liečby tomu, čo pacient chce a môže potrebovať.

Preberieme s pacientom zdravotný dotazník, určíme spolu dĺžku liečby a cenu zákroku.

Ako prebieha vloženie miniimplantátov

Ako prebieha vloženie miniimplantátov

Model s miniimplantátmi, pripravený pre zhotovenie celkovej dolnej protézy (foto: MUDr. Marcel Podhorec)

Po konzultačnom a 3D CT vyšetrení sa môže dohodnúť termín zákroku.Pri každom zákroku používame anestézy tak, aby pri ňon pacient nič necítil.

Existujú dva spôsoby, ktorými vkladáme miniimplantáty:

  1. V prípade dostatočne širokej kosti je to možné priamo cez ďasno, t.j. bez rezania, alebo šitia. Tento spôsob je jednoduchší a preferovaný väčšinou pacientov. Nie sú po ňom žiadne opuchy ani podliatiny, a len minimum bolestivosti. Po pár návrtoch vkladáme na vybraté miesta 4 miniimplantáty, a podľa dohody hneď potom môžeme začať s odtlačkami na celkovú protézu.
  2. Ak je kosť užšia, alebo sú zmenené iné anatomické pomery, vkladáme u nás vo VitaDent Trenčín 4 miniimplantáty po náreze a jemnom odhalení kosti. Po zašití zvyčajne čakáme 9 dní na základné prehojenie, a po odstránení stehov pokračujeme v odtlačkoch a dokončení protézy. Pár dní po zákroku môže byť mierny opuch, v prípade žien aj jemné podliatiny.

Hojenie a rekonvalescencia po vložení miniimplantátov

Jedným z dôvodov, prečo sa ľudia rozhodujú pre miniimplantáty namiesto bežných implantátov, je skutočnosť, že doba rekonvalescencie nie je taká dlhá. Po zákroku sa objaví určitý opuch, ktorý by však mal ustúpiť do 48 hodín. Tkanivo ďasien by sa tiež malo zahojiť do týždňa. Čeľustná kosť pod ďasnom však bude potrebovať určitý čas navyše na hojenie. Po prvom mesiaci by však bolesť a citlivosť mali zmiznúť. Samotné miniimplantáty potrebujú na kompletné vhojenie do kosti 8-12 týžňov. Kosť sánky je však dostatočne tvrdá a pevná, a po dobrých závrtoch miniimplantátov nie je potrebné čakať takto dlho na dokončenie práce.

Od prvotných odtlačkov je to otázka cca 2 týžňov keď do hotovej protézy vlepujeme finálne ‘housingy ‘, a práca je hotová a môže začať slúžiť svojmu majiteľovi. Pre krátky čas od operácie však odporúčame u nás vo VitaDent Trenčín pacientom, aby zvyšný čas do ubehnutia 12 týžňov od operácie systém používali, ale zbytočne nepreťažovali.

Pre porovnanie, operácia klasických zubných implantátov si vyžiada tri až šesť mesiacov, aby sa tkanivo ďasien a čeľustná kosť úplne zahojili, a až potom sa na ne môže pripevniť abutment a umelé zuby.

Miniimplantáty - starostlivosť

Mini zubné implantáty potrebujú rovnakú výnimočnú starostlivosť ako prirodzené zuby. Ak máte mini zubné implantáty, čistite si zuby dvakrát denne, raz denne používajte zubnú niť a nezabudnite pravidelne navštevovať svojho zubného lekára.

Bežná starostlivosť je úplne jednoduchá. Skladá sa zo starostlivosti o:

  • Zubná protéza: Klasické čistenie 2x denne pod tečúcou vodou kartáčikom/zubnou kefkou, čistiace tabletky na noc ako pri celkovej protéze , atď.
  • Hlavičky miniimplantátov v ústach: Čistenie hlavičiek a ďasien okolo nich pomocou jemnej kefky, prípadne aj pasty, 2x denne.

Komplikácie u miniimplantátov

Pri miniimplantátoch je len veľmi malé množstvo komplikácii. Klasicky, ako pri implantátoch, je to skoré odhojenie (do 3 mesiacov) - je možné počkať na prehojenie oblasti a osadenie nového miniimplantátu, či už s protézou, alebo bez, a neskoré odhojenie (po 3 mesiacoch), kedy je vzhľadom na navrhnutie systému technicky možné buď opätovné osadenie miniimplantátu, alebo je systém schopný fungovať bez zásadnejších problémov aj o 3 miniimplantátoch.

Pri protéze sú to klasické problémy. Prasknutie a zlomenie protézy je naozaj výnimočné, keďže sa protéza vždy vystužuje kovom. Odlomenia a odštiepenia zubov sa riešia v spolupráci s laborantom, jednoduchou výmenou daného zubu.

Opotrebenie gumového tesnenia v "housingoch" - bežné opotrebenie súvisiace s nasádzaním a vyberaním protézy z miniimplantátov. Nenáročná výmena, časovo aj cenovo, raz za 1-2 roky.

Výsledky

3b788aa6-70a7-11ed-b823-005056999513.jpg

Strata našich zubov je pomerne traumatizujúca záležitosť a môže nám pokaziť sebavedomie rovnako ako aj úsmev. Mini zubné implantáty vám umožnia opäť normálne hovoriť, jesť bez obáv a smiať sa bez pocitu hanby a nepríjemných pocitov.

Výsledky sú preukázateľné a ohromujúce. Zubné implantáty môžu vyzerať, pôsobiť na dotyk a byť rovnako pevné ako vaše prirodzené zuby. Miniimplantáty môžu poskytnúť prirodzene vyzerajúce výsledky a zlepšiť celkové zdravie vašich zubov.

Často kladené otázky

  • Čo mi môžu priniesť mini zubné implantáty? Zubné implantáty sú jedným z najvýznamnejších pokrokov v zubnom lekárstve za posledných 25 rokov. Systém mini dentálnych implantátov bol vyvinutý s cieľom zabezpečiť väčšiu stabilitu zubnej náhrady a v súčasnosti sa používa na náhradu jednotlivých a viacerých chýbajúcich zubov.
  • Je zákrok bezpečný? Vloženie miniimplantátov v rukách skúseného lekára, je bezpečný a takmer bez rizika. Mali by ste byť teda dôsledný pri výbere vhodného zubného lekára.
  • Rozdiel medzi miniimplantátmi a normálnymi zubnými implantátmi Miniimplantáty sa od bežných zubných implantátov líšia svojou veľkosťou a konštrukciou. Bežné implantáty majú priemer 3,4 až 5,8 mm, zatiaľ čo väčšina mini dentálnych implantátov má priemer menší ako 3,3 mm.

Literatúra

City Dental Clinic. (n. d.). Minimplantáty [online]. Dostupné na: https://cityclinic.sk/mini-imp [Dátum: 19. 11. 2021]

Dentim. (n. d.). Minimplantáty [online].Dostupné na: https://www.dentim.cz/miniimpl [Dátum: 19. 11. 2021]

Reklama

Informácie zverejňované na portáli Estheticon.sk, nemôžu v žiadnom prípade nahradiť konzultáciu pacienta s lekárom. Estheticon.sk nie je zodpovedný za produkty alebo služby ponúkané odborníkmi.