Zubné miniimplantáty

Autor:

Máte problémy so zubnou protézou a nemôžete jesť čo vám chutí? Nechajte si zaviesť miniimplantáty. Ide o časovo nenáročnú procedúru, jednoduchú techniku zavedenia a hlavne ich môžete hneď začať používať.

Čo sú zubné miniimplantáty

Miniimplantáty protézu pridržiavajú v ústach. Nie sú to pevné zuby. Pacient by mal očakávať lepší pocit a pevnosť v ústach, vyššiu sebakontrolu a dôveru v samého seba pri úsmevoch, reči a jedle.

Hotová celková dolná protéza na modeli, zubné miniimplantáty
Hotová celková dolná protéza na modeli (foto: súkromný archív lekára)

Konštrukcia a materiál sú podobné, ako u klasických zubných implantátov, len sú výrazne užšie, a sú zakončené guličkou, ktorá je viditelná v ústach.

Veľké množstvo ľudí na Slovensku, po celoživotných traumách s vlastnými zubami prichádza do stavu, keď ich stráca, a stávajú sa bezzubými. Najjednoduchšie riešenie ich bezzubosti, sú v týchto prípadoch celkové zubné protézy.

Horná celková zubná protéza

Horná celková zubná protéza vie pri dobrých anatomických pomeroch slušne držať, a dá sa s ňou naučiť žiť. Jediné, čo na nej mnohým vadí je to, že kryje celé podnebie, a tým pádom necítia dobre chuť jedla, alebo, a to je horšie, ich pri jej nosení napína, a tým pádom ju používať dlhodobo nedokážu.

Dolná celková protéza

S dolnými celkovými protézami je to o niečo zložitejšie. Pomery po extrakciách všetkých zubov sánky sú často tak zlé, že štandardnú protézu nie je možné v ústach udržať a používať ju pri reči a jedení. Protéza v ústach "pláva", pohybuje sa. Takúto protézu je dobré prichytit k podkladu tak, aby ju mohol človek bežne denne používať.

Ak obídeme štandardné riešenia klasickýmim titanovými implantátmi, ktoré sú predsa len zložitejšie a nie u každého možné, dáme stranou rôzne lepidlá, ktoré niekomu pomôžu a niekto ich zas nenávidí, zostane nám riešenie, ktoré nie je ani finančne a operačne tak náročné ako klasické implantáty, a predsa je len funkčnejšie a čistejšie, ako ústne lepidlá - zubné titanové miniimplantáty

Housingy, zubné miniimplantáty
Housingy vlepené v celkovej dolnej protéze (foto: súkromný archív lekára)

Zubné titanové miniimplantáty

Celý systém ošetrenia bol popísaný už v roku 1999, a primárne sa začal používať ako minimálne invazívna technika pre upevnenie dolnej protézy hlavne v prípadoch, kde šírka kosti neumožňovala upevnenie klasických zubných implantátov, a vlastná protéza inak držať nevedela.

Tento systém sa skladá z dvoch častí:

  1. Miniimplantáty osadené do kosti sánky, ktorých hladké titanové guličky sú viditelné v ústach.
  2. Celková zubná protéza s vlepenými ‘housingami’- držiakmi, ktoré fungujú s guličkovými zakončeniami miniimplantátov v ústach ako spoj a upevnenie.

Kedy sú vhodné miniimplantáty

V zásade sa s miniimplantátmi dá počítať pri hornej aj dolnej celkovej protéze. Vzhľadom na riedku kosť hore a anatomické útvary vyskytujúce sa v oblasti osadenia miniimplantátov, odporúčame a vkladáme u nás vo VitaDent Trenčín miniimplantáty hlavne do dolnej čeľusti, na upevnenie dolnej celkovej protézy. Vkladajú sa 4 miniimplantáty do oblasti bývalých zubov 4,2 a 2,4.

Celková dolná protéza pripravená na vlepenie housingov, zubné miniimplantáty Celková dolná protéza pripravená na vlepenie housingov (foto: súkromný archív lekára)

Pre koho sú miniimplantáty vhodné

MIniimplantáty sú pre každého priemerne zdravého človeka, ktorému nedrží dolná
protéza. Je to naozaj nenáročný zákrok, ktorý neprináša žiadne veľké operácie, a nie je dôvod na žiaden strach z bolesti.

Samotného zákroku sa môže zúčastniť priemerne zdravý človek, bez zásadnejších a ťažších ochorení, s minimálne 3mm hrúbky kosti. Nie je podstatné, či pacient má, alebo nemá dolnú protézu.

Prvá konzultácia pred vložením miniimplantátov

Presné umiestnenia sa navrhnú pri prvej konzultačnej návšteve, kde sa zároveň zhotoví aj 3D CT snímok ukazujúci objem a hrúbku kosti, a pozície anatomických útvarov-nervov v kosti.

Preberieme s pacientom zdravotný dotazník, určíme spolu dĺžku liečby a cenu zákroku.

Ako prebieha vloženie miniimplantátov

Po konzultačnom a 3D CT vyšetrení sa môže dohodnúť termín zákroku.
Pri každom zákroku používame anestézy tak, aby pri ňon pacient nič necítil.

Existujú dva spôsoby, ktorými vkladáme miniimplantáty:

  1. 1. V prípade dostatočne širokej kosti je to možné priamo cez ďasno, t.j. bez rezania, alebo šitia. Tento spôsob je jednoduchší a preferovaný väčšinou pacientov. Nie sú po ňom žiadne opuchy ani podliatiny, a len minimum bolestivosti. Po pár návrtoch vkladáme na vybraté miesta 4 miniimplantáty, a podľa dohody hneď potom môžeme začať s odtlačkami na celkovú protézu.
  2. 2. Ak je kosť užšia, alebo sú zmenené iné anatomické pomery, vkladáme u nás vo VitaDent Trenčín 4 miniimplantáty po náreze a jemnom odhalení kosti. Po zašití zvyčajne čakáme 9 dní na základné prehojenie, a po odstránení stehov pokračujeme v odtlačkoch a dokončení protézy. Pár dní po zákroku môže byť mierny opuch, v prípade žien aj jemné podliatiny.
model s miniimplantátmi Model s miniimplantátmi, pripravený pre zhotovenie celkovej dolnej protézy (foto: súkromný archív lekára)

Hojenie a rekonvalescencia po vložení miniimplantátov

Samotné miniimplantáty potrebujú na kompletné vhojenie do kosti 8-12 týžňov. Kosť sánky je však dostatočne tvrdá a pevná, a po dobrých závrtoch miniimplantátov nie je potrebné čakať takto dlho na dokončenie práce.

Od prvotných odtlačkov je to otázka cca 2 týžňov keď do hotovej protézy vlepujeme finálne ‘housingy ‘, a práca je hotová a môže začať slúžiť svojmu majiteľovi. Pre krátky čas od operácie však odporúčame u nás vo VitaDent Trenčín pacientom, aby zvyšný čas do ubehnutia 12 týžňov od operácie systém používali, ale zbytočne nepreťažovali.

Miniimplantáty - starostlivosť

Bežná starostlivosť je úplne jednoduchá. Skladá sa zo starostlivosti o:

Zubná protéza

Klasické čistenie 2x denne pod tečúcou vodou kartáčikom/zubnou kefkou, čistiace tabletky na noc ako pri celkovej protéze , atď.

Hlavičky miniimplantátov v ústach

Čistenie hlavičiek a ďasien okolo nich pomocou jemnej kefky, prípadne aj pasty, 2x denne.

Dolná protéza pripravená na vlepenie housingov
Dolná protéza pripravená na vlepenie housingov (foto: súkromný archív lekára)

Komplikácie u miniimplantátov

Pri miniimplantátoch je len veľmi malé množstvo komplikácii. Klasicky, ako pri implantátoch, je to skoré odhojenie (do 3 mesiacov) - je možné počkať na prehojenie oblasti a osadenie nového miniimplantátu, či už s protézou, alebo bez, a neskoré odhojenie (po 3 mesiacoch), kedy je vzhľadom na navrhnutie systému technicky možné buď opätovné osadenie miniimplantátu, alebo je systém schopný fungovať bez zásadnejších problémov aj o 3 miniimplantátoch.

Pri protéze sú to klasické problémy. Prasknutie a zlomenie protézy je naozaj výnimočné, keďže sa protéza vždy vystužuje kovom. Odlomenia a odštiepenia zubov sa riešia v spolupráci s laborantom, jednoduchou výmenou daného zubu.

Opotrebenie gumového tesnenia v "housingoch" - bežné opotrebenie súvisiace s
nasádzaním a vyberaním protézy z miniimplantátov. Nenáročná výmena, časovo aj cenovo, raz za 1-2 roky.

Cena miniimplantátov

Oproti klasickým implantátom je to násobne lacnejšia procedúra (Cena miniimplantátov sa pohybuje v oblasti 2000 Eur), a pacient môže očakávať dlhoročné bezproblémové fungovanie a spokojnosť.

Publikované: 17.07.2019

Zubné miniimplantáty - Cenníky

Ceny od 249 €
MUDr. Marcel Podhorec
Ceny od 249 €
VitaDent zubná klinika
Ceny od 200 €
MUDr. Štefan Cuľba
Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.