Sklerotizácia - typy, indikácie a cena

Sklerotizácia - typy, indikácie a cena
Vyštudovala som psychológiu na Masarykovej univerzite v Brne a teraz svoju vášeň pre písanie využívam na písanie a prekladanie článkov o estetickej medicíne a plastickej chirurgii.
Vytvorené: 14. 12. 2023 · Aktualizácia: 14. 12. 2023
Kontaktujte overené kliniky, ktoré ponúkajú vybraný zákrok.

Pre odstránenie kŕčových žíl si nemusíte nevyhnutne ľahnúť pod skalpel, čo znamená, že si tento stav nie vždy vyžaduje operáciu a dlhodobú rekonvalescenciu. Vďaka modernej medicínskej metóde – sklerotizácii – sa môžete tohto problému zbaviť neinvazívne a bezbolestne. Ak máte problém s pavúčími alebo kŕčovými žilami, oplatí sa čo najskôr navštíviť lekára, aby ste skrátili čas liečby a tešili sa zo zdravého vzhľadu pokožky.

Čo je to sklerotizácia?

Kŕčové žily dolných končatín si vyžadujú zásah lekára nielen z estetického, ale predovšetkým zo zdravotného dôvodu, pretože majú tendenciu prasknúť. Je veľmi ľahké poškodiť kožu v oblasti, kde sa kŕčové žily objavujú, a liečba je, žiaľ, zdĺhavá.

Podcenenie problému môže tiež viesť ku komplikáciám, ako napríklad krvácanie alebo tromboflebitída. Kŕčové žily sa liečia chirurgicky, ale táto invazívna metóda si vyžaduje dlhú rekonvalescenciu. Alternatívou k tradičnej liečbe a navyše bez použitia skalpela je sklerotizácia.

Táto metóda je u pacientov veľmi obľúbená. Odstránenie pavúčích žíl a kŕčových žíl touto technikou je účinné, bezpečné a nezanecháva jazvy. Ošetrenie sa používa na rôzne typy ciev, tie povrchové, ale aj tie, ktoré sú umiestnené hlboko. Sklerotizácia je vstrekovanie prípravku na báze roztoku glukózy, tetradecylsulfátu sodného, jódových solí, polidokanolu alebo hliníka chromitého do žíl.

Po procedúre sa pacientovi zmierni bolesť a opuch nôh v dôsledku zmenšenia ciev.

Sklerotizácia - typy, indikácie a cena

Pred rozhodnutím o sklerotizácii lekár vykoná pohovor s pacientom a nariadi diagnostické testy. Dopplerovským ultrazvukom sa posúdi funkcia žilového systému a chlopní a zistí sa prítomnosť kŕčových žíl. Na základe výsledkov špecialista navrhne najlepšiu metódu liečby. Rozhoduje sa na základe závažnosti stavu.

Badanie u flebologa
Špecialista na liečbu kŕčových žíl a žilovej nedostatočnosti je flebológ

Sklerotizácia dobre funguje v prípadoch, ako sú:

  • malé, hlboké a opakujúce sa kŕčové žily,
  • kavernózne angiómy,
  • retikulárne žily,
  • pavúčie žily - teleangiektázie,
  • nedostatočnosť podkožných žíl,
  • kŕčové vredy,
  • korekcia viditeľnosti krvných ciev,
  • bolesť, pocit ťažoby v nohách, svrbenie.

Na dosiahnutie lepších výsledkov možno sklerotizáciu doplniť laserovou terapiou, miniflebektómiou alebo ošetrením parou.

V súčasnosti máme u nás k dispozícii päť typov skleroterapie:

  1. Mikrosklerotizácia - vykonáva sa pomocou veľmi jemných ihiel na liečbu žíl a pavúčích žíl.
  2. Sklerotizácia systémom Flebogrif - vhodná pre ľudí po flebitíde.
  3. Echosklerotizácia - táto metóda sa vykonáva pod dohľadom ultrazvuku na liečbu väčších žíl.
  4. Sklerotizácia penou - používa sa v počiatočnom štádiu ochorenia, pri teleangiektáziách, ale aj pri väčších kŕčových žilách.
  5. Sklerotizácia tekutinou - zákrok sa vykonáva pri kŕčových a sieťových žilách a arachnoidálnych žilách.

Zvolená metóda sklerotizácie závisí od typu, veľkosti a umiestnenia ciev, ako aj od ceny. Cenu liečby určuje lekár a závisí od závažnosti ochorenia, technológie, kvality služieb a reputácie zdravotníckeho centra.

CosMed s.r.o.
Bratislava, Bratislavský kraj
Life Style - lekárska kozmetika
Žiadne recenzie
Bratislava, Bratislavský kraj
Bratislava, Bratislavský kraj
MUDr. Patrik Paulis
Bratislava, Bratislavský kraj

Aký je rozdiel medzi sklerotizáciou penou a tekutinou?

Sklerotizácia tekutinou aj penou sú skleroterapeutické postupy, ktoré sa líšia typom prípravku použitého na uzavretie žíl a použitými metódami.

Pri prvom z nich ide o tradičný postup, ktorý sa bežne používa. Spočíva v tom, že lekár tenkou ihlou aplikuje sklerotizačný roztok, ktorý steny žíl spevní a zlepí. Po podaní látky lekár oblasť jemne masíruje, aby sa prípravok rovnomerne rozložil. Odborník pacientovi odporučí nosiť kompresívne pančuchy na udržanie tlaku v žilách a minimalizovanie rizika opuchu a modrín. Ak sa lézie nachádzajú na väčších plochách alebo sú cievy rozsiahlejšie, je potrebné ošetrenie zopakovať.

Na druhej strane, sklerotizácia penou sa v súčasnosti považuje za účinnejšiu metódu liečby ciev ako tekutá skleroterapia. Do žíl sa vstrekuje prípravok vo forme peny, podobný tomu, ktorý sa používa pri holení. Po aplikácii zostáva látka v danej oblasti dlhšie, pričom má na cievu vynikajúci účinok. Kŕčové žily sa zmenšia a uzavrú prietok krvi, v dôsledku čoho nevzhľadná sieť ciev zmizne. Ošetrenie sa vykonáva tenkými ihlami. Sklerotizácia penou používaná v počiatočnom štádiu ochorenia sa vykonáva pomocou tetradecylsulfátu alebo polidokanolu. Pri väčších kŕčových žilách sa naopak podáva plyn, aby sa látka rozšírila, čo vedie k vytvoreniu peny. Pri pokročilých problémoch s kŕčovými žilami sa zákrok vykonáva pod ultrazvukovým zariadením.

Je sklerotizácia bolestivá?

Sklerotizácia zvyčajne nevyžaduje anestéziu, pretože vpich ihly pripomína ľahké štípnutie, ktoré je prakticky bezbolestné. Po zákroku sa pacient vráti k svojmu každodennému životu. Ak však počas aplikácie pocíti bolesť, mal by o tom informovať lekára, pretože mohlo dôjsť k perforácii žily.

Bude mi stačiť jedno sedenie sklerotizácie?

Zriedkavo sa stáva, že problém zmizne po jedinom ošetrení. Väčšinou je potrebných 3 - 5 sedení, ale keď je ochorenie v pokročilom štádiu, môže byť potrebných až dvanásť návštev u špecialistu, pričom medzi jednotlivými ošetreniami je zvyčajne dvojtýždňová prestávka.

Po uzavretí ciev krv cirkuluje zdravými žilami, ale úplné zotavenie môže trvať až niekoľko mesiacov. Všetko závisí od rozsahu problému a predispozície organizmu. Účinky sú viditeľné takmer okamžite, ale pri zanedbaných kŕčových žilách si na výsledky musíte počkať.

Sklerterapia
Počas zákroku sa do žily vstreknú sklerotizačné látky

Čo nerobiť po sklerotizácii?

Pacient si nesmie 24 hodín po zákroku odstrániť kompresívny obväz, ktorý mu nasadil lekár. Mal by sa vyhýbať soláriám, prehrievaniu pokožky na slnku, saunám atď. Neodporúča sa sprchovanie horúcou vodou a namáčanie oblasti, ktorá bola podrobená sklerotizácii.

Po zákroku nie je povolené zdvíhanie ťažkých bremien a namáhavé cvičenie. Takisto sa neodporúča príliš dlho čupieť, stáť alebo sedieť. Presné pokyny dáva lekár, ktorý zákrok vykonáva, a je potrebné ich prísne dodržiavať.

Čo je účinnejšie: laser alebo sklerotizácia?

Všetko závisí od závažnosti stavu, veľkosti a typu ciev a typu kože. Sklerotizácia je účinnejšia pri liečbe menších žíl, zatiaľ čo laser je účinnejší v prípade väčších ciev a zápalu žíl a alergie pacienta na sklerotizujúcu látku. O výbere metódy rozhodne lekár počas konzultácie po vyšetrení. Vždy odporučí liečbu, ktorá bude mať najlepšie výsledky a je pre pacienta indikovaná. Ako metódy na zvýšenie účinku môže navrhnúť aj sklerotizáciu a laser.

Koľko stojí sklerotizácia jednej nohy?

Ceny za sklerotizáciu jednej nohy závisia od závažnosti ochorenia a ošetrovanej oblasti. Cena ošetrenia sa pohybuje od 30 do 500 EUR, ale nemali by ste pozerať len na cenu, pretože dôležitá je zvolená metóda a úroveň služby. K cene je potrebné pripočítať konzultácie a diagnostické vyšetrenia, ako aj lieky. Za dopplerovský ultrazvuk si zariadenie účtuje od 30 do 100 EUR. Pre určenie presných nákladov sa obráťte na lekára, ktorý tento zákrok vykonáva.

Bibliografia

Manzano, B. R., Premoli, A. M., Santaella, N. G., Ikuta, C. R. S., Rubira, C. M. F., & Santos, P. S. D. S. (2019). Sclerotherapy as an esthetic indication in oral vascular malformations: a case series. Anais Brasileiros de Dermatologia, 94, 521-526.

Sissons, B. (24. máj 2023). What is sclerotherapy? Uses, price, what to expect, and all else you need to know. Medical News Today. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320282

Wisco, L. (8. december 2021). Sclerotherapy for Varicose and Spider Veins. Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/sclerotherapy

Reklama

Informácie zverejňované na portáli Estheticon.sk, nemôžu v žiadnom prípade nahradiť konzultáciu pacienta s lekárom. Estheticon.sk nie je zodpovedný za produkty alebo služby ponúkané odborníkmi.