Augmentácia prsníkov s mastopexiou

Autor:

Ide o zákrok, kedy žena s ptózou prsníkov stupňa II-III, si želá nielen úpravu - zdvihnutie, pexiu, ale zároveň aj zväčšenie prsníkov, najčastejšie vložením implantátov. Skoro vždy samotná modelácia bez použitia implantátov prsníky zdvihne, spevní, ale skoro vždy na úkor menšej veľkosti. V minulosti sa zákrok rozdeľoval na 2 etapy - úprava, v odstupe vloženie implantátov. V súčasnosti sa úprava a vloženie implantátov robia v jednom sedení, operácii.

prsa1

Ptóza prsníkov stupňa II-III postihuje prakticky všetky ženy v procese stárnutia a najmä ženy po dojčení, masívnom schudnutí.

Indikácia

Je určený ženám, s ptózou prsníkov st. II a III, kedy bradavka prsníka je lokalizovaná pod úrovňou podprsníkovej ryhy, kedy nedokážeme len vložením implantátu dosiahnúť ideálny tvar a postavenie prsníka a tým splniť očakávania ženy. Často aj pri výmene implantátov tej istej veľkosti, je potrebná úprava, ak žena nesúhlasí s väčšou veľkosťou nových implantátov.

Kontraindikácie a riziká

Zákrok by sa nemal vykonať do 6 mesiacov po skončení dojčenia, žena by mala byť stotožnená s vložením implantátov a tým aj s rizikami z nich vyplývajúcimi - ruptúra, kapsulárna kontraktúra. Modelácia je vždy spojená s jazvami, ich rozsah zavisí od stupňa ptózy. Všeobecne platí, čím väčšia ptóza, tým väčší rozsah jaziev, potrebných na ideálnu úpravu. Vždy je potrebné počítať s jazvami okolo dvorcov, následuje vertikálna jazva, smerom k submamárnej ryhe a ťažké ptózy končia i s horizontálnou jazvou v podprsníkovej ryhe.

Rizikom zákroku je asymetria bradaviek, odumretie bradaviek, nepekné jazvovatenie.

Priebeh zákroku

Zákrok vykonávame vždy v celkovej anestézii, s potrebou hospitalizácie 1 noc. Zákrok trvá približne 2-3hod. V deň zákroku musíte byť zdravá, tzn. ani žiadne lokálne vírusové ochorenie typu herpes. Nemali by ste mať menštruáciu. Na zákrok prichádzate s predoperačným vyšetrením, ktoré pozostáva z krvných odberov, ekg a spísanej anamnézy Vaším obvodným lekárom, aby anesteziológ dokázal odhadnúť riziko anestézie a zvoliť vhodnú anestéziu. Musíte byť presvedčená o zákroku a plne akceptovať možné riziká, ktoré Vám opísal lekár na konzultácii.

  • cirkumareolárna pexia - jazva okolo dvorca, implantát sa vkladá cez dvorec.
  • cirkumvertikálna pexia - okrem jazvy okolo dvorca, je prítomná i jazva vertikálna, smeruje do výšky podprsníkovej ryhy.
  • “Wise pattern” pexia - potrebná pri III stupni ptózy, a okrem jazvy okolo dvorca a vertikálnej jazvy, sme nútení spraviť i horizontálnu jazvu v podprsníkovej ryhe.
Augmentácia prsníkov s mastopexiou1

Skoré obdobie po výkone

Máte naloženú podpornú podprsenku, alebo obväz, rany su prelepené. Bolesti sa určite objavia, sú tlmiteľné bežnými analgetikami. Modrinky a opuchy sú štandartným pooperačným prejavom. Citlivosť bradaviek býva znížená, môže sa objaviť aj plná prechodná necitlivosť.

Doporučenia po zákroku

Chodíte na preväzy, ich frekvenciu si určí chirurg, prvý týždeň po zákroku je dôležité dodržiavať väčší kľudový režim, nosíte špeciálnu podpornú podprsenku po dobu 6 týždňov. Na druhý deň po zákroku je vhodné zdvíhať ruky nad hlavu, strečing pektorálneho svalstva zmierňuje bolesti. Po dobu 3 mesiacov sa nedoporučuje skákať, jazdiť na koni, behať.

Výsledný efekt

Prvé týždne po zákroku je potrebne počítať s opuchom, tvrdšími prsníkmi. Postupné odpúchanie a mäknutie prsníkov a sadanie implantátov. Všeobecne platí, že výsledný efekt operácie je potrebné zhodnotiť najskor po 6 mesiacoch. Proces formovania jaziev trvá približne 5 mesiacov, po túto dobu je potrebné sa o ne starať - mastiť špeciálnymi gélmi. Jazva sa Vám odvďačí za dobrú starostlivosť, a zostane takmer neviditeľná.

Augmentácia prsníkov s mastopexiou pred po 1
Augmentácia prsníkov s mastopexiou pred po 2
Augmentácia prsníkov s mastopexiou pred po 3

Aktualizované: 01.02.2016

Autor

Atestovaný plastický chirurg, s viacročnými skúsenosťami a stovkami odoperovaných, spokojných klientov. Specializáciou Dr. Šipky je úprava prsníkov či už s použitím implantátov, alebo bez nich a domodelovanie prsníkov pomocou autotransplantácie tuku.

Súvisiace skúsenosti

Augmentácia prsníkov s mastopexiou - Cenníky

MUDr. Patrik Paulis
Praha, Bratislava
Ceny od 3 220 €
MUDr. Patrik Paulis
ESSUR Clinic
Banská Bystrica
Ceny od 4 400 €
ESSUR Clinic
MB CLINIC
Bratislava
Ceny od 2 090 €
zvyčajne do 2 900 €
MB CLINIC
Concept Clinic
Bratislava
Ceny od 2 800 €
Concept Clinic
ENVY klinika estetickej medicíny
Košice, Poprad, Bratislava, Žilina
Ceny od 1 650 €
ENVY klinika estetickej medicíny

Augmentácia prsníkov s mastopexiou

98% spokojnosť. Založené na 650 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.