Odstránenie nadmerného potenia (hyperhidrózy) botulotoxínom

Autor:

Potenie je fyziologický proces, pri ktorom sa zaisťuje termoregulácia organizmu, zároveň sa potnými žľazami z tela vylučujú odpadové produkty látkovej premeny. V ľudskom tele sa nachádza zhruba 4 milióny potných žliaz, ktoré vplyvom termoregulačného centra v hypotalame regulujú telesnú teplotu kontrolou potenia ekrinnými potnými žľazami a reguláciou prietoku krvi do kože. Termoregulačné centrum reaguje okrem zmien telesnej teploty aj na hormonálnu aktivitu, fyzickú aktivitu, emócie a endogénne pyrogény. Emocionálna a fyzická aktivita vplýva na termoregulačné centrum prostredníctvom limbického systému.

Čo je hyperhidróza

Nadmerné potenie – hyperhidróza – je chronické ochorenie, ktoré vzniká dôsledkom dysfunkcie autonómneho nervového systému. Potné žľazy sú inervované sympatikovým nervovým systémom. Ich neurotransmiterom (prenášačom informácie) je acetylcholín. Táto porucha sa prejavuje najviac na miestach s najvyššou koncentráciou ekrinných potných žliaz ako sú dlane, chodidlá a najmä podpazušie. Zriedkavejšími lokalitami sú vlasatá časť hlavy a tvár. Hyperhidróza často vedie k pracovnému, fyzickému a hlavne psychickému diskomfortu.

pot

Druhy hyperhidrózy

Potné žľazy u pacientov s hyperhidrózou sa svojim počtom ani histopatologicky neodlišujú od potných žliaz zdravých jedincov. Rozdiel je v hyperfunkcii potných žliaz. Pacienti trpiaci nadmerným potením majú produkciu potu niekoľkokrát vyššiu a ich odpoveď na emočný stres alebo fyzickú záťaž je vyššia ako u zdravej populácie.

Hyperhidróza môže byť primárna a sekundárna.

Primárna hyperhidróza zvyčajne začína v detstve v období dospievania a vrcholí v tretej až štvrtej dekáde života. Presná príčina vzniku primárnej hyperhidrózy nie je známa. Medzi predpokladané príčiny patrí genetická príčina. Typické pre tento typ hyperhidrózy je nadmerné potenie, ktoré trvá aspoň 6 mesiacov bez zjavnej príčiny a narúša bežné činnosti, prejavy potenia sú symetrické, k prejavom potenia dochádza aspoň raz týždenne, počas spánku je nadmerné potenie prerušené, pozitívna rodinná anamnéza a vek vzniku potenia menej ako 25 rokov.

Sekundárna hyperhidróza vzniká vplyvom niektorých liekov, toxínov, systémových ochorení alebo môže byť kompenzačná.

Liečba hyperhidrózy

Liečba nadmerného potenia môže byť lokálna alebo celková.
Celková liečba nadmerného potenia využíva najčastejšie anticholinergické látky, ktorých mechanizmus účinku spočíva v potlačení účinku acetylcholínu na muskarínových receptoroch. Táto liečba je spojená s nežiadúcimi účinkami ako sú sucho v ústach, rozmazané videnie, ťažkosti s močením, závraty, tachykardia a zmätenosť. Celková perorálna liečba je vhodná na ovplyvnenie všetkých typov hyperhidrózy (na dlaniach, v pazuchách a na chodidlách).

K celkovej liečbe zaraďujeme aj chirurgickú liečbu, ktorá zahŕňa endoskopickú transkorakálnu sympatektomiu, laserovú abláciu, chirurgickú excíziu alebo subkutánnu liposukciu.

Na lokálnu liečbu sa využívajú soli hliníka vo forme antiperspirantov, ktoré sú účinné len na liečbu miernych foriem hyperhidrózy. Účinok liečby je časovo obmedzený a samotný lokálna terapia môže byť sprevádzaná vznikom kontaktnej dermatidídy. Ďalšou možnosťou lokálnej terapie je iontoforéza.
Medzi najviac efektívne spôsoby ovplyvnenia hyperhidrózy patrí aplikácia botulinotoxínu.

Podaním botulotoxínu vieme ovplyvniť nadmerné potenia, ale rovnako úspešne vieme ovplyvniť aj fyziologické potenie. Liečba botulotoxínom A značky BOTOX bola schválená v USA americkou FDA v roku 2004. V dnešnej dobe je na trhu množstvo prípravkov s obsahom botulotoxínu A (Botox, Vistabel, Dysport, Azzalure, Xeomin, Botocoure). Okrem botulotoxínu typu A je aj botulotoxín typu B Myobloc – na slovenskom trhu však nie je dostupný.

Priebeh zákroku

Spôsob aplikácie botulotoxínu je injekčný. Na aplikáciu sa využívajú inzulínové striekačky s veľmi tenkými ihlami 30G. Botulotoxín sa vpraví do kože viacerými vpichmi do hĺbky niekoľkých milimetrov v rozostupe 1-2 cm. Pred samotným podaním botulotoxínu je potrebné odstránenie ochlpenia. Samotný zákrok je mierne bolestivý. Na zmiernenie bolesti využívame najčastejšie anestetický krém, prípadne kryovrecúška. Ošetrenie je ambulantné a pacient sa hneď vracia do normálneho života.

Rekonvalescencia

Prvých 48 hodín po ošetrení je treba obmedziť fyzicky náročnú činnosť, športovanie, je vhodné vyhýbať sa teplým procedúram (sauna). Účinok botulotoxínu sa objaví od 2 do 14 dní a pretrváva 6-9 mesiacov. Pri podaní botulotoxínu do podpazušia sa spravidla nevyskytujú žiadne nežiadúce účinky, pri ošetrovaní oblastí dlaní a chodidiel môže vzniknúť prechodná svalová slabosť, mravčenie v prstoch. Tieto príznaky vymiznú v priebehu 2–3 týždňov.

Kontraindikácie

Medzi absolútne kontraindikácie použitia botulotoxínu patria infekcia kože, alergia na botulotoxín, svalová slabosť, poruchy prehĺtania, dýchacie ťažkosti. Liečba botulotoxínom sa neodporúča pri gravidite a laktácii. Pred podaním botulotoxínu sa neodorúča užívať niektoré antibiotiká a lieky.

 

Autorka textu:
MUDr. Vanda Przewlocka, PhD.
riditeľka Inštitútu zdravia a krásy FRAIS, ambulancia estetickej medicíny

Aktualizované: 07.11.2016

Odstránenie nadmerného potenia (hyperhidrózy) botulotoxínom - Novinky

Liečba nadmerného potenia

Esthetic, s.r.o.

Potné žľazy v ľudskom organizme sa delia na tzv. apokrinné a ekrinné. Nelíšia sa len mechanizmom sekrécie, ale aj svojou...

Súvisiace skúsenosti

Stojí to za to     

Bola som veľmi spokojná s celým priebehom zákrokov, ktoré mi vykonávala MUDr. NATÁLIA ZAŤKOVÁ - RAJŇÁKOVÁ. Má neskutočne priateľský prístup a profesionálny výkon. Takisto som bola veľmi spokojná s prístupom head of offic... Viac 

1 Páči sa mi to   5 Komentárov  

Odstránenie nadmerného potenia (hyperhidrózy) botulotoxínom - Cenníky

Ceny od 400 €
zvyčajne do 600 €
doc. MUDr. M. Boháč PhD.
MUDr. Slavomira Feix
Bratislava, Vienna
Ceny od 250 €
MUDr. Slavomira Feix
Concept Clinic
Bratislava
Ceny od 290 €
Concept Clinic
MUDr. Patrik Paulis
Praha, Bratislava
Ceny od 300 €
zvyčajne do 500 €
MUDr. Patrik Paulis
Ceny od 280 €
zvyčajne do 350 €
MUDr. Merita Mazreku Spais

Odstránenie nadmerného potenia (hyperhidrózy) botulotoxínom

99% spokojnosť. Založené na 81 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.