Odstránenie nadmerného potenia (hyperhidrózy) botulotoxínom

Úvod

Potenie je fyziologický proces, pri ktorom sa zaisťuje termoregulácia organizmu, zároveň sa potnými žľazami z tela vylučujú odpadové produkty látkovej premeny. V ľudskom tele sa nachádza zhruba 4 milióny potných žliaz, ktoré vplyvom termoregulačného centra v hypotalame regulujú telesnú teplotu kontrolou potenia ekrinnými potnými žľazami a reguláciou prietoku krvi do kože. Termoregulačné centrum reaguje okrem zmien telesnej teploty aj na hormonálnu aktivitu, fyzickú aktivitu, emócie a endogénne pyrogény. Emocionálna a fyzická aktivita vplýva na termoregulačné centrum prostredníctvom limbického systému.

Čo je hyperhidróza

Čo je hyperhidróza

Čo je hyperhidróza

Nadmerné potenie – hyperhidróza – je chronické ochorenie, ktoré vzniká dôsledkom dysfunkcie autonómneho nervového systému. Potné žľazy sú inervované sympatikovým nervovým systémom. Ich neurotransmiterom (prenášačom informácie) je acetylcholín. Táto porucha sa prejavuje najviac na miestach s najvyššou koncentráciou ekrinných potných žliaz ako sú dlane, chodidlá a najmä podpazušie. Zriedkavejšími lokalitami sú vlasatá časť hlavy a tvár. Hyperhidróza často vedie k pracovnému, fyzickému a hlavne psychickému diskomfortu.

Druhy hyperhidrózy

Potné žľazy u pacientov s hyperhidrózou sa svojim počtom ani histopatologicky neodlišujú od potných žliaz zdravých jedincov. Rozdiel je v hyperfunkcii potných žliaz. Pacienti trpiaci nadmerným potením majú produkciu potu niekoľkokrát vyššiu a ich odpoveď na emočný stres alebo fyzickú záťaž je vyššia ako u zdravej populácie.

Hyperhidróza môže byť primárna a sekundárna.

Primárna hyperhidróza zvyčajne začína v detstve v období dospievania a vrcholí v tretej až štvrtej dekáde života. Presná príčina vzniku primárnej hyperhidrózy nie je známa. Medzi predpokladané príčiny patrí genetická príčina. Typické pre tento typ hyperhidrózy je nadmerné potenie, ktoré trvá aspoň 6 mesiacov bez zjavnej príčiny a narúša bežné činnosti, prejavy potenia sú symetrické, k prejavom potenia dochádza aspoň raz týždenne, počas spánku je nadmerné potenie prerušené, pozitívna rodinná anamnéza a vek vzniku potenia menej ako 25 rokov.

Sekundárna hyperhidróza vzniká vplyvom niektorých liekov, toxínov, systémových ochorení alebo môže byť kompenzačná.

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."