Je liposukcia cestou k dokonalým krivkám?

Je liposukcia cestou k dokonalým krivkám?
Od MUDr. Josef Hrbatý
Vytvorené: 23. 3. 2009 · Aktualizácia: 5. 10. 2023

Liposukcia nie je metóda na redukciu hmotnosti, to znamená, že sa nejedná o metódu na chudnutie. V angličtine existuje výstižný termín – body contouring. Voľne sa to dá preložiť ako doladenie kriviek tela. Preto je liposukcia vhodná paradoxne skôr pre osoby so štíhlejšou postavou, kedy je potrebné odstrániť len menšie, lokalizované nadbytky tuku.

Ďalším predpokladom úspechu liposukcie je dobrá elasticita kože, ktorá však so stúpajúcim vekom klesá. Všeobecne sa dá povedať, že hranica na vykonanie liposukcie je vek okolo 35 – 40 rokov. U osôb nad túto vekovú hranicu pristupujeme k indikácii liposukcie individuálne.

Ďalej sú oblasti, ktoré v liposukcii neodporúčame vôbec. Jedná sa o takzvané zakázané oblasti, ku ktorým patrí dolná polovica zadočku. Niektoré oblasti nie sú vyslovene zakázané, ale sú skôr neodporúčané k liposukcii s ohľadom na anatomickú lokalizáciu, napríklad oblasť chrbta. Nevhodné oblasti pre liposukciu sú aj tie, kde nachádzame nadbytok kože, prípadne s previsom.

Po liposukcii je samozrejmé nosenie bandážovacieho prádla. Dĺžka nosenia sa upravuje podľa lokality, množstva odsatého tuku a podľa kvality kože.

925e37f8-6368-11ee-84e5-005056999513.jpg
Liposukcia je ideálna na doladenie kriviek tela

Inštrumentárium – liposukčné nástroje

Existuje niekoľko spôsobov na vykonanie liposukcie v závislosti na inštrumentáriu, ktoré sa použije. Inštrumentáriom sa myslí zariadenie, pomocou ktorého vykonávame liposukciu. K tomuto účelu máme dnes k dispozícii rôzne prístrojové vybavenie. Súčasťou každého inštrumentária sú liposukčné kanyly najrôznejších tvarov, dĺžok a priemerov.

  1. klasická liposukcia – liposukcia je vykonaná iba podtlakom, ktorý je vytváraný pumpou, na ktorú je kanyla napojená špeciálnou hadicou

  2. vibračná liposukcia – rozdiel oproti predchádzajúcej spočíva v tom, že kanyla je napojená na špeciálny prístroj, ktorý rozkmitá kanylu a tým hlavne zjednoduší liposukciu chirurgovi po fyzickej stránke

  3. ultrazvuková (UZV) liposukcia – jednoducho povedané UZV rozbíja tukové bunky

  4. laserová liposukcia – laser pôsobí podobne ako ultrazvuk

Každá z uvedených metód má svoje prednosti aj nedostatky. Najnovší výkrik techniky nemusí vždy predstavovať len to najlepšie. Výsledok operácie predsa záleží predovšetkým na zručnosti chirurga a na jeho skúsenostiach s danou, tou či inou, liposukčnou technikou.

Metóda

V podstate je liposukcia vykonávaná takzvanou suchou, alebo mokrou (tumescenčnou) metódou.

Suchá metóda – oblasť, ktorú plánujeme odsať, nie je pred liposukciou napustená žiadnym roztokom. Je preto logické, že operácia sa dá v tomto prípade vykonať iba v celkovej anestézii.

Mokrá metóda – oblasť je napustená špeciálnym roztokom k uľahčeniu liposukcie.

  1. Ak je do tohto roztoku pridané lokálne anestetikum, dá sa táto operácia vykonať aj ambulantne, bez celkovej anestézie. Je vždy nutné rešpektovať maximálnu možnú celkovú dávku lokálneho anestetika (v závislosti na koncentrácii – stupni riedenia), aby nedošlo k intoxikácii organizmu. Dobrým vodítkom je predpokladané celkové množstvo roztoku s pridaným anestetikom, ktorým by mali byť napustené oblasti, ktoré sú plánované na liposukciu. Vedľa rizika z intoxikácie, ďalším možným rizikom pri rozsiahlej liposukcii je kolapsový stav zo straty väčšieho množstva tekutín. Odporúčame preto ambulantne vykonať liposukciu len do určitého rozsahu, alebo rozsiahlejšiu liposukciu rozdeliť na niekoľko ambulantných sedení.

  2. Pri rozsiahlejších liposukciách, keď predpokladáme odsatie väčšieho objemu, alebo keď liposukciu plánujeme spraviť na viacerých miestach, prípadne kombinácia oboch, odporúčame vykonať výkon v celkovej anestézii mokrou metódou. V pooperačnom období sa dá veľmi ľahko postrážiť celkový stav pacienta, doplniť infúziami straty tekutín, tlmiť bolesti. Po operácii stačí krátka, jednodenná hospitalizácia, s následným cca 2 – 4 denným pobytom doma.

Špecifickou lokalitou je brucho, kde vystupujú z priamych svalov brušné,  pomerne silne senzitívne nervy na inervovanie kože brucha. Je potrebné si  uvedomiť, že pri liposukcii v lokálnej anestézii neodsávame len tuk, ale aj lokálne  anestetikum, takže ku koncu liposukcie už môže klient pociťovať rôzne silnú, až  nepríjemnú bolestivosť. Okrem toho, pri liposukcii brucha ťaháme kanylou už za  spomínané nervy, ktoré sa nedajú umŕtviť kvôli ich prechádzaniu cez svaly, takže  bolestivosť môže byť skutočne veľmi nepríjemná.

Banská Bystrica, Banskobystrický kraj
Bratislava, Bratislavský kraj
Bratislava, Bratislavský kraj
MUDr. Tímea Tkáčiková, PhD., MBA
Spišská Nová Ves, Košický kraj

Anestézia

Lokálna = menší rozsah, menej lokalít = ambulantne = tumescenčná liposukcia

= väčší rozsah, viacej lokalít = ambulantne = viacej sedení = tumescenčná liposukcia

Celková = väčší rozsah, viacej lokalít = hospitalizácia = suchá metóda= mokrá metóda = tumescenčná liposukcia= brucho = hospitalizácia = mokrá metóda = tumescenčná liposukcia

ae4e68ca-6368-11ee-808b-00505699734b.jpg
Dnes už existuje mnoho spôsobov liposukcie, akými sa dá dosiahnuť želaný efekt

Záver

Zo skúseností získaných počas svojej praxe by som ešte rád spomenul akúsi „infláciu“ množstva odsatého tuku. Mnohí z klientov majú radi a pôsobí to na nich veľmi pozitívne, keď sa dozvedia, že bolo odsatých niekoľko stoviek mililitrov, najlepšie aj niekoľko litrov tuku. Pritom často nerozmýšľajú nad absurditou týchto čísiel.  Bez ohľadu na množstvo odsatého tuku je samozrejme najdôležitejší výsledný efekt. Ďalej bez zbytku platí jedna zo starších zásad plastickej chirurgie, ktorá hovorí, že menej znamená niekedy viacej. Je lepšie odsať tuk na dvakrát, než odsať príliš na jedenkrát. Miesta, kde pritom vznikne nedostatok podkožného tuku, sa nedajú takmer vôbec a ak áno, tak len čiastočne a nedokonale korigovať. Na mnohých klientov pôsobí veľmi priaznivo, keď sa dozvedia, že behom operácie v lokálnej anestézii si ich operatér aj niekoľkokrát postaví, aby videl, kde je potrebné v liposukcii pokračovať a kde už nie a či je všetko symetrické. Takáto image je skutočne veľmi pôsobivá. V ľahu sa dá zhodnotiť efekt liposukcie veľmi dobre pohmatom, kedy medzi dvomi prstami zhodnotíme výšku vrstvy podkožného tuku, porovnáme symetriu a navyše sa netreba obávať pacientovho kolapsového stavu. Nie každý klient je schopný počas státia zachovať krvný obeh na dostatočne vysokej hodnote krvného tlaku. Na záver jednoznačne odporúčam všetkým záujemcom o liposukciu, aby sa zverili do rúk vždy len skúseným, atestovaným plastickým chirurgom. Veľa napovie konzultácia a stojí často za zváženie navštíviť aj niekoľko pracovísk. Aj vytúžená liposukcia nemusí byť pre každého tým pravým riešením jeho problému a môže byť záujemcovi o liposukciu pri konzultácii odporučený iný typ výkonu.

Reklama

Informácie zverejňované na portáli Estheticon.sk, nemôžu v žiadnom prípade nahradiť konzultáciu pacienta s lekárom. Estheticon.sk nie je zodpovedný za produkty alebo služby ponúkané odborníkmi.