Všetko čo potrebujete vedieť o mikropigmentácii pokožky hlavy

Všetko čo potrebujete vedieť o mikropigmentácii pokožky hlavy
Vyštudovala som psychológiu na Masarykovej univerzite v Brne a teraz svoju vášeň pre písanie využívam na písanie a prekladanie článkov o estetickej medicíne a plastickej chirurgii.
Vytvorené: 19. 6. 2023 · Aktualizácia: 21. 9. 2023
Kontaktujte overené kliniky, ktoré ponúkajú vybraný zákrok.

Rednutie vlasov je veľmi časté u mužov aj žien. Ak sa vaše vlasy stenčujú a vy by ste si chceli zachovať dĺžku a neboli nútený vyholiť si hlavu, je to možné pomocou techniky mikropigmentácie pokožky hlavy, ktorá vytvára ilúziu hustejších vlasov pomocou vytetovaných mikrobodiek okolo existujúcich vlasov a medzi nimi.

Mikropigmentácia pokožky hlavy, známa aj ako vlasové tetovanie, môže zakryť plešinu alebo rednúce vlasy bez chirurgického zákroku. Špecialisti používajú tenké ihly na nanášanie stoviek až tisícok malých bodiek pigmentu (farby) do pokožky hlavy. Toto ošetrenie môže zakryť plešinu alebo vytvoriť ilúziu na krátko oholenej hlavy - buzz cut.

Čo je mikropigmentácia pokožky hlavy?

Mikropigmentácia pokožky hlavy je kozmetické ošetrenie rednúcich vlasov alebo vypadávania vlasov. Niekedy sa nazýva aj vlasové tetovanie. Špecialista používa tenké, malé ihly na vnesenie malých bodiek pigmentu (farby) do pokožky hlavy. Tieto bodky vytvárajú dojem hustejších vlasov. Pigmenty na mikropigmentáciu pokožky hlavy sú permanentné farby kozmetickej kvality.

Keď kvalifikovaný technik vykoná mikropigmentáciu pokožky hlavy, môže zakryť rednúce oblasti na pokožke hlavy, ale týmto spôsobom sa dajú zakryť aj materské znamienka či dokonca niektoré typy jaziev. U ľudí, ktorí sú plešatí, zákrok zase vytvára ilúziu vyholenej hlavy tzv. "buzz cut". Mikropigmentácia pokožky hlavy je neinvazívna a nevyžaduje si operáciu ani anestéziu.

Je nutné podotknúť, že mikropigmentácia pokožky hlavy nie je liečba vypadávania vlasov, je to iba kozmetické riešenie, vďaka ktorému dokážeme zakryť oblasti plešiny a tým vytvoriť ilúziu hustejších vlasov. Nemusíte sa však ani obávať, že táto technika nejak poškodí pokožku hlavy či vlasy. Mikropigmentácia nespôsobuje ďalšie rednutie vlasov a jedná sa o veľmi bezpečnú metódu, ktorá dokáže navrátiť sebavedomie.

20e7c452-0e79-11ee-8e09-00505699734b.jpg
Pri mikropigmentácii špecialista na hlave vytetuje stovky až tisícky bodiek

Kto je vhodným kandidátom na mikropigmentáciu pokožky hlavy?

Mikropigmentácia pokožky hlavy najviac prospeje tým, ktorí majú problémy s rednutím vlasov, alopeciou a viditeľnými jazvami na pokožke hlavy po transplantácii vlasov alebo operáciách. Mikropigmentácia môže byť vhodná aj u ľudí, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu alebo nechcú podstúpiť transplantáciu vlasov. Problematickou oblasťou u mužov často býva ustupujúca vlasová línia a temeno hlavy. U žien sú to zvyčajne spánky a miesta, kde si vlasy neustále rozdeľujú.

Ak však trpíte nejakým kožným ochorením, postupujte opatrne, pretože bude určite potrebné sa najskôr poradiť s dermatológom. To zahŕňa ľudí, ktorí majú predispozíciu k tvorbe keloidných jaziev napríklad aj pri akné. Isté riziko existuje aj pre ľudí s aktívnym ekzémom alebo psoriázou, pretože tieto sa často zhoršujú v oblastiach s ranami.

DERMABELLE, s.r.o
Žilina, Žilinský kraj
PRIVÉ CLINIC
Lučenec, Banskobystrický kraj
Lasoma
Žiadne recenzie
Bratislava, Bratislavský kraj
Bratislava, Bratislavský kraj

Ako mikropigmentácia pokožky hlavy prebieha?

Týždeň, ktorý predchádza návšteve špecialistu na mikropigmentáciu, by ste si mali vyhradiť na to, aby sa vaša pokožka hlavy zmenila na čo najhladší podklad. Dôležitá je hydratácia zvonku aj zvnútra, mali by ste prestať používať vlasové prípravky (či stylingové alebo obsahujúce liečivá) a mali by ste sa tiež vyhnúť používaniu exfoliačných výrobkov na pokožke hlavy, pretože by mohli spôsobiť zápal. Pred samotným sedením by ste si mali poriadne umyť hlavu a vlasy, keďže niekoľko dní potom si vlasy ani pokožku hlavy nebudete môcť namočiť. Okrem toho by ste deň pred alebo po návšteve nemali piť alkohol, ktorý riedi krv a môže teda spôsobiť zbytočné komplikácie.

Po usadení do kresla sa pripravte na to, že budete musieť chvíľu nehybne sedieť. V závislosti od veľkosti ošetrovanej oblasti môže každé sedenie trvať od jednej do piatich hodín. Na dosiahnutie čo najprirodzenejších a najlepších výsledkov sú zvyčajne potrebné dve až tri sedenia a to bez ohľadu na to, či sa jedná o plochu malú alebo väčšiu.

Lekár alebo špecialista na mikropigmentáciu prispôsobí farbu pigmentu farbe existujúcich folikulov a tónu pleti. Pri úvodnom sedení sa zvyčajne používa svetlejší odtieň a špecialista tetuje s dostatočným odstupom medzi jednotlivými vpichmi, aby videl, ako sa pokožka hlavy bude hojiť. Najskôr na miesto nanesie znecitlivejúci krém. Potom pomocou tetovacieho pera vpraví pigment do vrchnej vrstvy pokožky hlavy.

Keďže sa používa znecitlivejúci krém, ihla tetovacieho pera je naozaj tenučká a farba sa nevpravuje do hĺbky, je to v podstate bezbolestný zážitok. Pre ľudí s nízkym prahom bolesti môžu byť citlivejšie miesta ako sú spánky nepríjemné, jedná sa však skôr o pocit škrabania než bolesti. Počas zákroku by nemalo dôjsť k nadmernému krvácaniu, ale začervenanie je normálne.

Počas následných sedení lekári zdokonalia vzhľad vyplnením ďalších detailov a v prípade potreby prejdú o jeden alebo dva odtiene tmavšie, aby vytvorili dojem trojrozmerných vlasov. Medzi jednotlivými sedeniami je tiež čas na hojenie, ktorý trvá 10 až 14 dní, čím sa zabráni migrácii pigmentu a nadmernému zafarbeniu.

A čo následná starostlivosť?

Po mikropigmentácii pokožky hlavy nie sú potrebné žiadne prestoje. Prvý týždeň bude pokožka hlavy citlivá, ale potom sa v podstate vrátite do normálu. Počas tohto obdobia sa budete musieť zriecť umývania vlasov a pokožky hlavy, aby sa farba usadila. Vyhnite sa tiež akýmkoľvek aktivitám, ako je cvičenie alebo sauna, ktoré spôsobujú prehriatie vášho tela a metabolizujú častice farby skôr, ako sa usadia v pokožke hlavy.

Hoci prípadné začervenanie ustúpi po prvých dvoch dňoch, očakávajte, že do tretieho dňa sa vyskytnú chrasty. Tvorbe nových chrastičiek zabráni, ak budete udržiavať oblasť dobre hydratovanú krémom či vazelínou bez parfému. To celkový proces hojenia urýchli.

Pokiaľ ide o údržbu, je nevyhnutné použiť širokospektrálny opaľovací krém, keď idete von, aby ste ochránili pokožku hlavy. Ak máte dlhé vlasy, môže byť pre vás vhodnejšie použiť opaľovací krém v spreji.

Výsledok môže vydržať štyri až osem rokov, pričom medzi tým môžete podstúpiť opravu či doplnenie. Tetovanie bledne v dôsledku vystavenia slnku a starnutia pokožky, ale aj vďaka bunkám imunitného systému, ktoré pigment časom odstránia. Ak s výsledkom nie ste spokojní, či časom mikropigmentácia vybledla tak, že sa jej chcete zbaviť, na odstránenie tetovania môžete podstúpiť laserové ošetrenie, pretože špeciálny laser fragmentuje pigment a uľahčuje imunitným bunkám jeho pohltenie.

Hoci každá bodka úplne nezmizne, môže sa extrémne zosvetliť. To nemusí byť nevyhnutne zlé, pretože vlasová línia sa vekom mení a čerstvá vrstva mikropigmentácie môže v skutočnosti bodkám dodať väčší rozmer, takže budú vyzerať realistickejšie.

Je mikropigmentácia pokožky hlavy bezpečná?

e292ff8c-0e78-11ee-8df6-005056997292.jpg
Nevhodná vlasová línia patrí medzi riziká, ktoré môžete eliminovať správnym výberom špecialistu

Riziká sú podobné ako pri tetovaní kdekoľvek na tele. Keďže dermatológovia zvyčajne mikropigmentáciu pokožky hlavy nevykonávajú, je dôležité vybrať si kvalifikovaného špecialistu. Je bezpečná, ak ju vykonáva licencovaný odborník. Aj keď ju nemusia vykonávať lekári, mali by mať dostatočné poznatky ohľadom krvných patogénov. Mali by mať tiež s mikropigmentáciou pokožky hlavy dostatočné skúsenosti, aby ste si mohli pozrieť portfólio ich výsledkov. Vyhnete sa tak zbytočným problémom, ako je zlá tetovacia technika, pri ktorej sú bodky pigmentu nerealistické alebo roztečené. Pri zlom výbere špecialistu môžete tiež skončiť s vlasovou líniou, ktorá je príliš ostrá či má zlý tvar alebo polohu či s tetovaním zlou farbou.

Predtým, ako sa vrhnete do mikropigmentácie pokožky hlavy by ste si ale najprv mali nechať stanoviť správnu diagnózu vypadávania vlasov. Mikropigmentácia totiž padanie vlasov nelieči. Správnym určením dôvodu vypadávania vlasov môžete nadmerné vypadávanie obmedziť či eliminovať, takže nakoniec nemusí byť mikropigmentácia potrebná.

Či už chcete zakryť plešiny pomedzi vaše dlhé vlasy alebo máte hlavu úplne holú a chceli by ste vyzerať, že vlasy máte, no máte ich vyholené na krátko, mikropigmentácia pokožky hlavy môže byť tým správnym riešením pre vás. Pozrite si špecialistov, ktorí mikropigmentáciu vykonávajú a nájdite toho pravého pre vás.

Bibliografia

Cleveland Clinic. (14. apríl 2022). Scalp Micropigmentation. Dostupné na: https://my.clevelandclinic.org... [Dátum: 19. 6. 2023]

Embleton, F. (30. apríl 2022). Everything You Ever Wanted to Know About Scalp Micropigmentation. Allure. Dostupné na: https://www.allure.com/story/w... [Dátum: 19. 6. 2023]

Rassman, W. R., Pak, J. P., Kim, J., & Estrin, N. F. (2015). Scalp micropigmentation: a concealer for hair and scalp deformities. The Journal of clinical and aesthetic dermatology, 8(3), 35–42. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p... [Dátum: 19. 6. 2023]

The Wimpole Clinic. (n. d.). 8 Scalp micropigmentation regrets and how to avoid them. Dostupné na: https://wimpoleclinic.com/blog... [Dátum: 19. 6. 2023]

Reklama

Informácie zverejňované na portáli Estheticon.sk, nemôžu v žiadnom prípade nahradiť konzultáciu pacienta s lekárom. Estheticon.sk nie je zodpovedný za produkty alebo služby ponúkané odborníkmi.