Abdominoplastika – pooperačná starostlivosť

Abdominoplastika – pooperačná starostlivosť
MUDr. Peter Žiak PhD.
Atestovaný plastický chirurg, špecialista estetickej plastickej chirurgie so zameraním na estetické operácie prsníkov, tváre, nosa, brucha, liposukciu a penoplastiku. Vďaka medzinárodným skúsenostiam a profesionálnemu prístupu je vyhľadávaným chirurgom zahraničnej klientely.
Vytvorené: 16. 4. 2019 · Aktualizácia: 8. 3. 2021
Kontaktujte overené kliniky, ktoré ponúkajú vybraný zákrok.

Pooperačná starostlivosť po abdominoplastike

Hospitalizácia po plastike brucha

Pacient po abdominoplastike zostáva hospitalizovaný obvykle 2 dni, to znamená, že je prepustený domov na 2. pooperačný deň. O prepustení pacienta ako aj o dĺžke hospitalizácie rozhoduje vždy plastický chirurg.

Za ako dlho je možné vrátiť sa do práce

Závisí to od typu práce. Kancelársku prácu je možné začať vykonávať po 2 týždňoch. Prácu, ktorá si vyžaduje väčšiu fyzickú námahu (prípadne dvíhanie ťažkých bremien) je možné začať vykonávať po 6 týždňoch. Dôležitá je postupná fyzická záťaž.

Kedy sa môže pacient vrátiť k fyzickej námahe, k športu

K fyzickej námahe a k športu je možné vrátiť sa po 6 týždňoch. Dôležitá je postupná fyzická záťaž.

Kedy môžem brucho opäť začať posilňovať a cvičiť

V tomto prípade platí odporúčanie začať s cvičením po 6 týždňoch a dôležitá je postupná fyzická záťaž.

Po ako dlhej dobe je možné sa vrátiť k milostnému životu a ďalším aktivitám

Sexuálna abstinencia nie je odporúčaná. Každopádne prvé 2 týždne treba byť v tomto smere veľmi opatrný. Saunovanie a plávanie by si vyžadovalo vyzlečenie elastického kompresívneho prádla, preto z logických dôvodov je odporúčané až po 6 týždňoch po operácii.

Aké sú pokyny plastického chirurga pre pacientov po abdominoplastike


Dodržiavanie pokynov plastického chirurga má obrovský podiel na úspešnosti pooperačného výsledku. Je to predovšetkým kľudový pooperačný režim.


  • V prvom týždni sa jedná o kľud na lôžku.
  • V druhom týždni je už možné vykonávať bežné každodenné fyzické aktivity, samozrejme sa nesmie vykonávať žiadna namáhavá práca.
  • Plná fyzická záťaž sa odporúča až po 6 týždňoch.
  • V období 6 týždňov po operácii je potrebné nepretržite nosiť elastické kompresívne prádlo.
  • V pooperačnom období je dôležité absolvovať pooperačné kontroly stanovené plastickým chirurgom.
  • Abdominoplastika je operačný výkon spojený s vyšším rizikom pooperačnej trombózy/tromboembólie, preto si pacienti doma ešte niekoľko dní po operácii samostatne aplikujú injekcie nízkomolekulárnych heparínov – je to v dnešnej dobe už štandard, rovnako ako napríklad po ortopedických výkonoch.
MUDr. Barbora Brezová PhD.
Bratislava, Bratislavský kraj
Bratislava, Bratislavský kraj
Bratislava, Bratislavský kraj
Nitra, Nitriansky kraj

V čom sa líši rekonvalescencia u abdominoplastiky a miniabdominoplastiky

Základný rozdiel je v rozsahu chirurgickej preparácie (tzn. oddelení kože a podkožia od svalstva) a v tom, čo sa spraví s pupkom.

Pri miniabdominoplastike sa zóna preparácie uskutočňuje od intímnej oblasti po pupok, pri kompletnej abdominoplastike sa postupuje od intímnej oblasti až po rebrové oblúky. Pri miniabdominoplastike sa pupok ponecháva v podstate nedotknutý, pri kompletnej abdominoplastike sa pupok uvoľňuje (obreže), a po natiahnutí kože nadol sa pre pupok chirurgicky vytvorí nové miesto (nový otvor v koži).

Doba hojenia je pri oboch variantoch tejto operácie približne rovnaká, mobilizácia a rekonvalescencia je o niečo rýchlejšia pri miniabdominoplastike. Pooperačná starostlivosť je rovnaká.


Dobu hojenia a rekonvalescencie môže vo významnej miere urýchliť použitie tkanivového lepidla, ktoré sa používa k lepeniu mäkkých tkanív v plastickej chirurgii. Lepidlo spojí uvoľnenú brušnú kožu so svalovým obalom (fasciou), takže nevzniká mŕtvy priestor a pod kožou sa tým pádom nehromadí krv ani tkanivová tekutina, čím sa minimalizuje tvorba pooperačných opuchov a modrín.


Pooperačná starostlivosť po abdominoplastike kombinovanej s liposukciou (lipoabdominoplastika)

Pri kombinácii abdominoplastiky s liposukciou platia rovnaké odporúčania pre pooperačnú starostlivosť ako pri normálnej abdominoplastike.

Drény po abdominoplastike

Ako dlho po abdominoplastike sú ponechané drény?

O tom, kedy sa podtlakové drény (hadičky) odstraňujú, rozhoduje vždy plastický chirurg. Drény sa môžu odstrániť na 1. pooperačný deň (obvykle po vertikalizácii pacienta), alebo na 2. pooperačný deň.

Akú úlohu v pooperačnej starostlivosti zohrávajú? Je ich odstránenie bolestivé?

V rámci abdominoplastiky sa počas operácie zavádzajú obvykle 2-3 podtlakové drény (hadičky) do priestoru medzi sval a kožu a tieto drény sú vyvedené cez kožu (cez vpichy) v intímnej oblasti, prípadne môžu byť drény vyvedené priamo cez zašitú ranu. Ich úlohou je odvádzať prebytočné zvyšky krvi z operovanej oblasti, tým sa minimalizujú pooperačné hematómy a uľahčuje sa hojenie.

plastika brucha - abdominoplastika
Konzultácie s lekárom pred plastikou brucha (abdominoplastikou)

Stravovací režim a zmena uloženia čriev po abdominoplastike

Zmena uloženia čriev po abdominoplastike je skôr hypotetickou otázkou. Pri abdominoplastike sa chirurgicky odstraňuje iba nadbytočná koža a podkožie, rieši sa prípadná diastáza - zošívajú sa teda priame brušné svaly, pričom do dutiny brušnej v ktorej sú uložené črevá sa chirurgicky nijak nezasahuje.


Diastáza teda rozostup brušných svalov, ktorá sa prejavuje ako vypuklé brucho vzniká najmä po tehotenstvách a veľkom úbytku na váhe. 


Zošitím priamych brušných svalov ako aj nosením elastického kompresívneho prádla vzniká síce tlak na brušnú stenu, organizmus však nemá žiadny problém s normálnym spontánnym uložením čriev v dutine brušnej. V bezprostrednom pooperačnom období zásady racionálnej výživy absolútne logické, určite sa neodporúča konzumovať ťažšie stráviteľné jedlá, prípadne "nafukujúce" jedlá.

Kompresívne prádlo po abdominoplastike

Hlavným dôvodom nosenia elastického kompresívneho prádla je práve kompresia, čiže vytvorenie primeraného rovnomerného vonkajšieho tlaku na brucho. To má v prvých hodinách po operácii význam z hľadiska zníženia krvácania z ranovej plochy a taktiež ako prevencia vzniku veľkých opuchov.

Z dlhodobejšieho hľadiska kompresia zabezpečuje zníženie bolesti a lepšie priľnutie kože a podkožia na svaly, čím sa uľahčuje proces hojenia. Kompresia taktiež zabezpečuje optimálnu modeláciu tvaru brucha a bokov a pôsobí ako prevencia vzniku nerovností.

Štandardom je brušný pás (na suchý zips), ktorý vytvára dokonalú kompresiu, na druhej strane je ale na dlhodobé nosenie relatívne nepohodlný, preto ho po prvých 2 týždňoch nosenia nahrádzame elastickým brušno-bederným kompresívnym prádlom (prádlo typu „body“). Celková kompresia prostredníctvom brušného pásu, resp. prostredníctvom elastického kompresívneho prádla by mala trvať 6 týždňov.

Kompresia prostredníctvom elastického kompresívneho prádla by mala trvať nepretržite (to znamená 24 hodín denne). 


Kompresívné prádlo je možné vyzliekať iba počas hygieny.


Po uplynutí 6 týždňov táto povinnosť končí, mnoho pacientov ale ešte pre pocit bezpečia pokračuje nejakú dobu v nosení tohto prádla v noci počas spánku, prípadne pri väčšej fyzickej záťaži.

Bolestivosť brucha po abdominoplastike

Pooperačná bolestivosť po abdominoplastike je veľmi individuálna. Vo väčšine prípadov je však bolesť menšia ako pacienti očakávajú. Pri klasických chirurgických brušných operáciách sa preniká do dutiny brušnej, kedy je najväčším zdrojom bolesti práve rana prenikajúca naprieč celou brušnou stenou. Pri abdominoplastike sa však jedná „iba“ o operáciu kože a podkožia (do dutiny brušnej sa chirurgicky nezasahuje), preto aj pooperačná bolestivosť je podstatne menšia.

Pacienti skôr udávajú výrazný pocit stiahnutia brucha, než obraz klasickej bolesti. Tieto nepríjemné pocity trvajú najmä v bezprostrednom pooperačnom období, kedy je pacient ešte v zdravotníckom zariadení a bolesti sa tlmia medikamentózne. Pacient má v prípade bolestí odporučené aj užívanie analgetík po prepustení z hospitalizácie, väčšinou to ale nie je potrebné.

Opuchy po plastike brucha

V pooperačnom období je v rámci prevencie tvorby opuchov nutné nosiť elastické kompresívne prádlo. Pacient dostáva lieky proti opuchom, ktoré užíva ešte niekoľko dní po prepustení z hospitalizácie.

Za účelom minimalizácie pooperačných opuchov, modrín a urýchlenia rekonvalescencie v súčasnosti využívame ako jediní v rámci SR tkanivové lepidlo. Lepidlo spojí uvoľnenú brušnú kožu so svalovým obalom (fasciou), takže nevzniká mŕtvy priestor a pod kožou sa tým pádom nehromadí krv ani tkanivová tekutina.

Ako sa starať o operačnú ranu

Operačná rana je krytá náplasťami ešte 1-2 týždne po operácii. Krytie rany sa môže predĺžiť v prípade ak je rana pokrytá drobnými chrastičkami, alebo dochádza k diskrétnemu výtoku malého množstva serómu (tkanivovej tekutiny) z hojacej sa rany. Všetko závisí od stavu hojenia, ktoré posudzuje plastický chirurg v rámci pooperačných kontrol.


V rámci modernej estetickej plastickej chirurgie sa v dnešnej dobe už štandardne rana po abdominoplastike zašíva vstrebateľným šicím materiálom. Stehy preto nie je potrebné odstraňovať, nakoľko sa rozpustia sami, čo trvá približne 3 týždne. Vstrebateľné stehy prispievajú k väčšiemu pooperačnému komfortu, nakoľko pacient nemusí absolvovať ich chirurgické odstraňovanie z veľkej rany.


O operačnú ranu je potrebné starať sa v súlade s odporúčaniami plastického chirurga, odporúčania sa modifikujú v rámci pooperačných kontrol v závislosti na vývoji hojenia rany. Náplasť, ktorou je rana chránená, nie je dôvod namáčať. Sprchovanie je odporučené až v momente, kedy je rana bezpečne zacelená, takže by ju kontakt s vodou nemal ohroziť.

Kedy sa môže pacient prvýkrát sám osprchovať

Všetko závisí od naplánovania prvej pooperačnej kontroly, ktorá býva obvykle v čase 1-2 týždne po operácii. Ak sa operačná rana hojí dobre, dostane pacient inštrukcie týkajúce sa hygieny od plastického chirurga.

Prvé osprchovanie je teda možné približne v čase 1-2 týždne po operácii, jedná sa o krátku rýchlu sprchu s použitím detského alebo dezinfekčného mydla, po osprchovaní je dôležité ranu predezinfikovať. Počas hygieny sa elastické kompresívne prádlo na chvíľu odkladá.

Starostlivosť o jazvu po plastike brucha

V priebehu 2 týždňov sa operačná rana zacelí a pretransformuje sa do čerstvej jazvy. Následne ešte z rany/jazvy odpadávajú drobné chrastičky. Približne v čase 3. pooperačného týždňa je možné začať starať sa o jazvu. Do úvahy pripadá aplikácia silikónového gélu, silikónových plátkov, prípadne tlakové masáže jazvy.

Tlaková masáž jazvy

Masáže jazvy po abdominoplastike je možné začať vykonávať približne v čase 3. pooperačného týždňa za predpokladu, že sa rana spoľahlivo zacelila a odpadli z nej drobné zvyšky chrastičiek.

Tlakové masáže jazvy po operáci brucha si pacient vykonáva sám. Vykonávajú sa prerušovaným tlakom prsta (ukazováka) priamo na jazvu v celom jej priebehu. Tlakom prsta na jazvu môže pacient pocítiť miernu bolesť a pozoruje vyblednutie jazvy, po prerušení tlaku bolesť ihneď ustúpi a jazva znovu sčervenie. Tlakové masáže je ideálne vykonávať 1-2 krát denne po dobu približne 10 minút a to po dobu aspoň 2-3 mesiacov, v prípade potreby aj dlhšie. Pre lepší kontakt prsta s jazvou pri tlakovej masáži je vhodné použiť aj malé množstvo mastného krému.

Je potrebné si taktiež uvedomiť, že jazva po abdominoplastike to nie je len dlhá „čiara“ v podbrušku v mieste operačného rezu. Celá oblasť kde sa koža oddelila od svalov a mobilizovala sa (čiže celá ranová plocha), sa hojí jednou veľkou plošnou podkožnou jazvou s rizikom tvorby kožných nerovností. Aj tu sa však dá predchádzať potenciálnym problémom, prípadne konzervatívne zasiahnuť pri náznaku nepriaznivého pooperačného podkožného jazvenia.

Lymfodrenáž

Vynikajúce skúsenosti a reálne pozitívne výsledky máme s prístrojom LPG endermologie. Ide o sofistikovanú prístrojovú masáž, ktorá v aplikovanej oblasti zabezpečuje lymfodrenáž, normalizuje cievne zásobenie a zlepšuje bunkový metabolizmus. S touto doplnkovou procedúrou je ideálne začať približne v čase 3 týždňov po operácii.

Korekcia jazvy

Porušenie integrity tkaniva (kože, ale nielen kože) sa vždy zahojí jazvou. Ide o to, aby bola jazva čo najnenápadnejšia. To sa zabezpečuje už napríklad:

  • samotnou správnou voľbou chirurgického rezu
  • správnou technikou zošitia rany
  • následnou starostlivosťou o ranu a jazvu

Niekedy sa ale napriek všetkému úsiliu rana zahojí jazvou, ktorá je esteticky nevyhovujúca. Vždy sa dá nájsť nejaké riešenie a terapeuticky zakročiť. Pri tvorbe hypertrofickej jazvy (jazva vyvýšená nad povrch kože), alebo keloidnej jazvy (jazva vyvýšená nad povrch kože prečnievajúca hranice pôvodnej jazvy) sa môžu priamo do jazvy aplikovať kortikoidové injekcie. Pri esteticky nevyhovujúcej jazve môže byť uskutočnená jej chirurgická korekcia, to znamená chirurgické odstránenie jazvy (prípadne len časti jazvy) a znovu zošitie rany.

jazva po miniabdominoplastike
Jazva po miniabdominoplastike

Odstránenie jaziev laserom

Laserové ošetrenie nedokáže jazvu úplne odstrániť, dokáže ju však korigovať do takej miery aby lepšie splynula s okolím a stala sa menej viditeľnou. Pre rôzne typy jaziev sa používajú rôzne typy laserov. Voľba konkrétnej metódy závisí predovšetkým od vzhľadu jazvy.

Dajú sa korigovať jazvy čerstvé, taktiež jazvy staršie. Tvorba jazvy je veľmi individuálny proces, takže sa to ťažko zovšeobecňuje a konkrétnu indikáciu ošetrenia laserom stanovuje odborník (dermatológ / plastický chirurg).

Pooperačná starostlivosť pri posune pupku

Pri klasickej abdominoplastike sa po chirurgickom odstránení nadbytku brušnej kože a po natiahnutí kože vyšíva pupok (po celom svojom obvode) na novej pozícii.

O ranu v oblasti pupka je potrebné starať sa v súlade s odporúčaniami plastického chirurga, odporúčania sa modifikujú v rámci pooperačných kontrol. Dôraz sa kladie na dôkladnú dezinfekciu pupka.

Rana po celom obvode pupka sa hojí jazvou. Často sa stáva, že dochádza k tvorbe hypertrofickej alebo keloidnej jazvy a v tomto prípade je potrebné terapeuticky zasiahnuť (tlakové masáže, kortikoidové injekcie, ošetrenie laserom, chirurgická korekcia).

Zlá pooperačná starostlivosť a možné komplikácie

Absolútnym základom úspechu je spolupráca pacienta s plastickým chirurgom a najmä dodržiavanie dohodnutých termínov pooperačných kontrol, ako aj striktné dodržiavanie pooperačných odporúčaní.


Častým problémom je predčasná fyzická pohybová aktivita (napríklad aj dvíhanie ťažších bremien) zo strany pacienta, čo môže viesť

  • k rozostupu rany
  • infikovaniu rany
  • predĺženiu času hojenia
  • tvorbe nepriaznivých jaziev

Kontroly po plastike brucha

V pooperačnom období je dôležité absolvovať pooperačné kontroly plastickým chirurgom, prvá kontrola sa realizuje v období 1-2 týždne po operácii, následne po 1, 3 a 6 mesiacoch. Kontroly sú veľmi dôležité, nakoľko plastický chirurg môže zaznamenať odchýlky hojenia a vznik prípadnej komplikácie, sledovať jej vývoj a najmä terapeuticky zasiahnuť.

V prípade akých problémov by mal pacient vždy bez odkladu kontaktovať svojho plastického chirurga a prísť na konzultáciu? Aké signály, že pri hojení a rekonvalescencii nie je niečo v poriadku, neprehliadnuť a nepodceniť?

Operovaný pacient je prepustený do domáceho ošetrenia v stabilizovanom stave. V bezprostrednom pooperačnom období je nutné kontaktovať plastického chirurga:

  • pri zvýraznení bolestí v rane
  • pri bolestiach brucha
  • dýchavičnosti
  • nauzey
  • zvracaní
  • točení hlavy

Taktiež je nutná kontrola pri komplikáciách hojenia rany (začervenanie, opuch, bolestivosť, výtok). Dôležitým ukazovateľom vzniku infekcie je zvýšenie telesnej teploty nad 38°C. V neskoršom pooperačnom období sa jedná hlavne o deformity v oblasti brucha a jazvy.

Vo všeobecnosti akákoľvek pochybnosť zo strany pacienta by sa mala riešiť kontaktovaním plastického chirurga a vyšetrením pacienta na ambulancii.

Finálny výsledok abdominoplastiky

Prvotný výsledok je viditeľný hneď po operácii. Pooperačné opuchy ustúpia do 6 týždňov. Konečný výsledok po abdominoplastike je viditeľný najskôr po 6 mesiacoch, teda po vyzretí všetkých jaziev.

Reklama

Informácie zverejňované na portáli Estheticon.sk, nemôžu v žiadnom prípade nahradiť konzultáciu pacienta s lekárom. Estheticon.sk nie je zodpovedný za produkty alebo služby ponúkané odborníkmi.