Bezihlová mezoterapia

Bezihlová mezoterapia
MUDr. Ružena Sochorová CSc.
Žiadne recenzie
MUDr. Ružena Sochorová, CSc. je kožná lekárka a vyštudovala lekárstvo na LF UK v Bratislave. Okrem svojej práce lekárky sa venuje tiež publikačnej činnosti - je šéfredaktorkou časposipu Derma revue.
Vytvorené: 23. 5. 2011 · Aktualizácia: 14. 7. 2022
Kontaktujte overené kliniky, ktoré ponúkajú vybraný zákrok.

Čo je to elektroporácia?

Pripomeňme, že elektroporácia bola takým významným objavom minulého storočia, že zaň bola udelená Nobelova cena! O čo ide? Ak vystavíme tkanivo ľudskej kože istým špecificky tvarovaným pulzovým elektrickým potenciálom, vytvoria sa v medzibunkových priestoroch i v stenách samotných buniek mikroskopické otvory, cez ktoré sa do hĺbky tkanív i do samotných buniek dostávajú z ich okolia substancie, ktoré boli pôvodne prítomné iba na povrchu. Týmto mechanizmom môžeme docieliť mnohonásobne rýchlejší transport účinných látok z kozmetických ošetrovacích prípravkov i z liečiv nanesených na povrch kože do jej hlbších štruktúr. To má bezprostredne za následok zintenzívnenie a zrýchlenie, a teda aj skrátenie ošetrovacieho procesu. Keďže cieľovou vrstvou kože je spravidla jej stredná vrstva, označuje sa takýto proces ako mezoterapia.

Čo je to mezoterapia?

Ako sme už uviedli na začiatku, mezoterapia sa môže realizovať takzvaným invazívnym spôsobom, teda opakovanými, pomerne husto rozmiestnenými mnohopočetnými vpichmi injekčnou ihlou, alebo neinvazívne. Na tento druhý spôsob sa v poslednom čase čoraz častejšie využíva spomenutý jav elektroporácie. Pretože sa pri ňom nepoužívajú injekčné ihly, označuje sa táto metóda aj ako „bezihlová mezoterapia“, ak chcete po anglicky „needles mesotherapy“ či „needle-free mesotherapy“. Ide o modernú sofistikovanú progresívnu metódu, pri ktorej netreba azda osobitne zdôrazňovať, že vzhľadom na to, že nie je spojená s opakovanými injekčnými vpichmi, je oveľa príjemnejšia ako jej invazívna, teda injekčná alternatíva.

Čím je unikátny náš prístroj?

Prístroj, ktorým aplikujeme mezoterapiu, je svojím spôsobom unikátny tým, že nejde čisto o elektroporačné zariadenie, ale pri jeho použití sa spájajú hneď dve metódy vnášania účinných látok do kože: elektroporácia a sonoporácia. Pracovnou elektroporačnou elektródou tu je totiž ultrazvuková hlavica, z ktorej sa súčasne šíria dva druhy energie: elektroporačné pulzové potenciály a ultrazvuk. Preto okrem ultrazvukovej hlavice plniacej aj funkciu pracovnej elektroporačnej elektródy sa musí na telo ošetrovanej osoby priložiť aj druhá, veľkoplošná, takzvaná indiferentná elektróda, aby sa telo stalo súčasťou elektroporačného elektrického obvodu. Ultrazvukové vlnenie frekvencie 3 MHz sa tu uplatňuje nielen svojím vstrebávacím, takzvaným sonoporačným efektom, ale pozitívne sa uplatňuje aj prehrievaním ošetrovanej oblasti a zvyšovaním jej prekrvenia z priameho pôsobenia ultrazvuku na kožu a podkožie. To všetko vedie k podstatnému zvýšeniu intenzity ošetrenia, a teda aj k skráteniu jeho času.

Ako sa ošetrenie vykonáva?

Na telo ošetrovanej osoby sa najskôr elektricky vodivým spôsobom pripevní veľkoplošná indiferentná elektróda z uhlíkovej, teda elektricky vodivej gumy. Na ošetrovaný povrch kože sa nanesie tenká vrstva ošetrovacieho prípravku, zvoleného podľa typu ošetrenia. Môže to byť napríklad prípravok s obsahom vitamínov, protivráskových látok, hydratačných substancií, či prípravok s obsahom retinoidov, aký sa používa pri liečbe ťažkých foriem akné. Potom už sa začína samotné ošetrenie, ktoré je riadené mikroprocesorom, vďaka čomu je veľmi bezpečné. Po zvolení príslušného programu, uloženého v pamäti prístroja, sa na kožu priloží ultrazvuková hlavica, ktorou je nevyhnutné neustále krúživo pohybovať. Tak sa zamedzí škodlivej koncentrácii ultrazvukovej energie, ktorá by mohla podmieniť vznik vnútorných popálenín. Hneď na začiatku ošetrenia potom nasleduje veľmi dôležitý krok, a to nastavenie ošetrovacieho elektroporačného napätia, ktoré ošetrovaný na jednej strane síce musí cítiť, avšak nesmie ho pociťovať bolestivo či bodavo. Takto ošetrenie pokračuje v oblasti tváre približne 15 minút. Vstrebávanie ošetrovacieho prípravku do kože je počas ošetrenia také rýchle, že je potrebné niekoľkokrát naniesť na povrch ďalšie množstvá.

Čo môžeme zlepšiť bezihlovou mezoterapiou?

Elektroporačné ošetrenie kombinované so súčasnou aplikáciou ultrazvuku je veľmi efektívne a svojou vysokou účinnosťou bezpochyby spĺňa všetky kritériá moderného kozmetického ošetrenia,či už je zamerané na :

  • anti-aging, teda na potlačenie prejavov starnutia kože, na obnovenie pleti poškodenej slnečným žiarením po letnej opaľovacej sezóne,

  • na jednoduchú tonizáciu a hydratáciu pleti, po ošetrení je vypnutá, vyhladená

  • či podanie vitamínových prípravkov alebo

  • na liečbu niektorých chorobných stavov napr. akné

Možno ním aplikovať širokú škálu kozmetických ošetrovacích či liečivých prípravkov, zvolených podľa východiskového stavu pleti na tvár, krk, dekolt ako i ruky.

Po elektroporačnom ošetrení sa v žiadnom prípade ošetrený povrch nesmie umývať najmenej 2 – 3 hodiny.

Ošetrenie sa odporúča opakovať 8-krát, 1- až 2-krát týždenne.

MUDr. Ružena Sochorová, CSc.

Lekárska kozmetika Life Style, www.lstyle.sk

Nitra, Nitriansky kraj
Lasoma
Žiadne recenzie
Bratislava, Bratislavský kraj
DoktorPRO
Žiadne recenzie
Bratislava, Bratislavský kraj
Bratislava, Bratislavský kraj
Reklama

Informácie zverejňované na portáli Estheticon.sk, nemôžu v žiadnom prípade nahradiť konzultáciu pacienta s lekárom. Estheticon.sk nie je zodpovedný za produkty alebo služby ponúkané odborníkmi.